#4 Jak dzisiaj wygląda POLSKA DZIELNICA w CHICAGO?00:06:04

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: BusemPrzezSwiat
W co zamieniła się dzielnica, która była kiedyś największym symbolem polskości w USA?

Subskrybuj nasz kanał!
http://youtube.com/subscription_center?add_user=busemprzezswiat

Montaż: Filip Kołacz (https://kolaczfilip.myportfolio.com/)

Facebook: http://www.facebook.com/BusemPrzezSwiat
Blog: http://www.busemprzezswiat.pl
Twitter: https://twitter.com/#!/BusemPrzezSwiat
Instagram: http://instagram.com/busemprzezswiat
Snapchat: busemprzezswiat

MUZYKA:

Dj Quads - My Desire ( Vlog Music )
https://soundcloud.com/aka-dj-quads

ES_Spirit Garden - Gavin Luke

Jacków, Jackowo, Polish Village, Avondale, różnie jest nazywana najsłynniejsza, kultowa już, polska dzielnica w Chicago. Jak wyglądała ona w czasach świetności i jak wygląda dziś?
Jeszcze 25 lat temu tętniąca życiem dzielnica, polskie restauracje, sklepy, usługi, wszystko. Nie trzeba było uczyć się języka angielskiego, bo wszystko można było załatwić tu po polsku. Dzielnica ta była pierwszym przystankiem Polaków przybywających do Chicago po lepsze życie.
Dziś? Hmmm.. pierwsze nasze wrażenie to jakbyśmy przenieśli się w czasie jakieś 20 lat wstecz. Większość lokali albo opuszczonych, albo tak mocno przykurzonych, że nie wiadomo czy właściciel tu jeszcze zagląda. Witryny rodem z późnego PRL-u. Nazwy lokali/firm również. Kilka sklepów spożywczych i dosłownie kilka restauracji faktycznie wciąż działa i mają się nieźle.
Spacerując jednak wzdłuż słynnej i głównej ulicy dzielnicy – Milwaukee – spotykamy więcej Meksykanów i Portorykańczyków niż Polaków. Ale kilku Polaków też spotkaliśmy – po pierwsze panie w sklepie spożywczym Alex Superdeli (swoją drogą pozdrawiamy serdecznie przemiłe panie!), po drugie dwóch starszych panów, którzy mieszkają tu od ponad 20 lat i poopowiadali nam trochę więcej o tym jak dzielnica wyglądała kiedyś a czym jest dzisiaj i dlaczego stało się tak jak się stało.
Więcej zdjęć oraz naszą relację z Jackowa znajdziecie na blogu w codziennym dzienniku pokładowym wyprawy przez 3 Ameryki, prowadzonym przez Karola: http://www.busemprzezswiat.pl/…/busem-przez-3-ameryki-dzie…/

Film znajduje się w katalogu: Busem przez 3 Ameryki - SEZON 1


Komentarze