Zalipie - najpiękniejsza Polska wieś00:30:36

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: BusemPrzezSwiat
Zalipie to unikalny na skalę Polski przykład sztuki ludowej, która przetrwała próbę czasu i jest kontynuowana przez kolejne pokolenia mieszkańców. Wszystko zaczęło się ponad 100 lat temu, kiedy we wnętrzach izb używano otwartych palenisk, które na czarno okopcały ściany.

Kreatywne mieszkanki nie chciały mieszkać w przygnębiająco czarnych przestrzeniach więc rozjaśniały wnętrza chat wapiennymi (białymi) plamami tzw. “packami”, które z czasem rozwinęły się w białe kwiaty na ciemny tle. Technika zmieniała się z czasem i ewoluowała w kolorowe kwiaty na jasnym tle, a kiedy miejsca w środku zaczynało brakować, kobiety wyszły z malarstwem także na zewnątrz budynków.

WAŻNE! Zalipie nie jest skansenem kolorowych chatek, gdzie turysta może wchodzić za czyjąś furtkę i podchodzić do każdego pomalowanego domu. Zalipie to żywa wieś, gdzie toczy się prawdziwe życie. Mieszkańcy Zalipia pracują w polu, na poczcie, w straży pożarnej i innych normalnych miejscach. Tylko, że niektórzy z nich malują swoje podwórka. I ważne jest tu słowo "niektórzy". Na nieco ponad 100 domów w Zalipiu, jakieś 40 jest pomalowanych. Żeby je znaleźć, trzeba ich poszukać. A robić to należy z poszanowaniem prywatności mieszkańców.
#Polska #BP #WBC #BPPolska

▶ Zostań patronem naszego kanału: https://patronite.pl/busemprzezswiat
▶ Szczegóły tej podróży i rekrutacja na kolejne etapy:

Film znajduje się w katalogu: Tajemnice Polski (2016) - #PoDrodzeZOrange - Busem Przez Świat


Komentarze