WYMARŁA WIEŚ NAPROMIENIOWANA PLUTONEM - Urbex History00:23:39

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: UrbexHistory
PREORDER NASZEJ KSIĄŻKI http://bit.ly/UrbexHistory-WchodzimyTamGdzieNieWolno
INSTAGRAM - http://bit.ly/2MLv7Mz
PATRONITE - wspomóż projekt i wyprawy http://bit.ly/2tW8RJ1
SUBSKRYBUJ nasz kanał! http://bit.ly/2KLsfPb
Zobacz nas na Facebooku http://bit.ly/2yuULy2
Kup sobie koszulę http://urbexhistory.cupsell.pl
Kontakt z nami: urbexhistory@gmail.com

Lubisz to co robimy ? To nie zapomnij dać łapki w górę i suba :)

Powstało wiele filmów, publikacji i seriali o Czarnobylu. Sami zresztą pięć lat temu nagraliśmy serię materiałów ze strefy. Wszystko to co znamy i widzieliśmy znajduje się po ukraińskiej stronie Zony ale zapomina się o jednym ważnym szczególe. To na białoruską strefę spadło najwięcej radioaktywnego opadu, powodując skażenie ¼ terytorium kraju. Dlatego w tej serii pięciu filmów jako jedni z pierwszych w historii zajmiemy się białoruską strefą wykluczenia.

W zonie spędzimy 3 pełne dni, eksplorując opuszczone miasta, wioski, kołchozy, porzucone maszyny rolnicze i statki na terenie radiacyjnego rezerwatu. Przejdziemy prawie 400 kilometrów po skażonym terenie znajdując liczne ostrzeżenia przed radiacją i pokonamy niezliczoną ilość razy punkty kontroli dozymetrycznej. Swoją podróż zaczynamy w hotelu na granicy strefy w miejscowości Chojniki znajdującej się pod okresową kontrolą dozymetryczną.

26 kwietnia 1986 roku po awarii reaktora w czwartym bloku czarnobylskiej elektrowni atomowej zapada decyzja wydana przez władze radzieckie o wytyczeniu 30 kilometrowej ochronnej strefy zamkniętej wokół elektrowni atomowej. Dwa lata później w lipcu na mocy Komunistycznej Partii Białorusi oraz Rady Ministrów, na terenie 849 km2 skażonej strefy powstaje Poleski Państwowy Rezerwat Radiacyjno - Ekologiczny. Na podstawie późniejszych badań promieniowania, obszar rezerwatu zostaje powiększony do 2166 km2.

96 miejscowości zamieszkanych przez 22 tysiące osób zostaje wysiedlonych krótko po awarii a przez najbliższe 32 lata nikt oprócz pracowników nie ma wstępu na skażone terytorium. Jedynym wyjątkiem jest święto Radunicy, kiedy to wysiedleńcy mogą odwiedzić cmentarze. Sytuacja zmieniła się dopiero w ostatnim roku, kiedy to obecny prezydent Białorusi udostępnił strefę dla zwiedzających, oczywiście po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń.

Powstanie Poleskiego Państwowego Rezerwatu Radiacyjno-Ekologiczne ma na celu obserwowanie jak przyroda radzi sobie ze skarżeniem a następnie prowadzenie licznych badań na tym unikalnym biotopie. Znaczną część terenu zapowiednika bo i tak określa się tę strefę pokrywają lasy.
Dzisiejszy odcinek był pierwszym z serii pięciu filmów z podróży po skażonej białoruskiej strefie wykluczenia. Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych odcinków zasubskrybuj nasz kanał i kliknij w dzwoneczek. Do zobaczenia na kolejnej wyprawie.


Co to #Urbex i czym jest Urbex i UrbexHistory ? Jesteśmy grupą eksploratorów z pasją do #historia. Zwiedzamy i filmujemy #opuszczonemiejsca, często tajne lub niedostępne dla wszystkich. W każdym z naszych materiałów o Urbex jest motyw historyczny, co nas wyróżnia na tle innych ekip. Zwiedziliśmy już wiele miejsc w Polsce jak chociażby Tajne radzieckie miasto w Polsce Pstrąże - , ale też i poza granicami naszego kraju np. Czarnobyl, Radioaktywną Zone i Prypeć. Udało się tez w styczniu 2019 roku wylecieć do Japonii i nagrać 10 odcinków z Fukushimy !

Do zobaczenia na następnej wyprawie !

Film znajduje się w katalogu: Białoruski Czarnobyl 2019


Komentarze