Bułka z Patelni za 3,50 zł | Kuchnia Studenta #4900:05:20

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: Stilgar
Najtańsze gry tylko tutaj - https://www.g2a.com/r/wyprzedazstilgar z kodem STILGAR 3% zniżki :3
Instagram - https://www.instagram.com/stilgaryt/
Facebook - https://www.facebook.com/StilgarYT
Odcinek się spodobał? Zostaw łapkę w górę oraz subskrybuj!

Witam Was bardzo serdecznie. Dzisiejszy odcinek to powrót nowego sezonu Kuchni Studenta! W 49 odcinku pokażę Wam śniadaniową bułkę w nietypowym wydaniu, gdyż jest to idealna propozycja, jeśli chcemy wykorzystać rzeczy z lodówki lub odnowić stare pieczywo. Bardzo dziękuję za oglądania, komentarze i wszelkie wsparcie!

00:00 Wstęp
00:43 Składniki
00:57 Przygotowanie dania
2:59 Podanie i spróbowanie
3:51 Podsumowanie

Potrzebne produkty
Orientacyjna cena produktów na porcję:
Bułka ~0.69zł
20g tartego sera ~0.52zł (25,85 za kilogram)
2 plastry szynki ~0.89zł (8,99 za 250g)
7g masła ~0.16zł (4,59 za 200g)
2 jajka ~0.90zł (4,49 za 10szt)
*Opcjonalnie połowa jednej dymki ~0.40zł (2,49 za pęczek 3 sztuk)
Oczywiście da się to zrobić taniej :3

Przepis pisany:
Zaczynamy od rozgrzania patelni na słabej mocy, wrzucamy tam masło, pozwalamy się roztopić i nadal na małym ogniu tostujemy przekrojoną bułkę wpół na tym maśle.
Do miski wbijamy 2 jajka, dodajemy pieprz oraz sól, następnie szatkujemy połowę główki dymki oraz szczypior i dodajemy do miski z jajkami. Do tej samej miski dodajemy też 10 gramów sera i wszystko porządnie mieszamy.
Kiedy bułka ładnie się zarumieniła zdejmujemy ją z patelni, palnik nadal zostawiamy na słabą moc (W moim przypadku na 4) i wlewamy na patelnię jajko z dodatkami. Posypujemy całość serem, w miejscu gdzie były poprzednio bułki ustawiamy po plastrze szynki, na ten plaster dodajemy odrobinę resztki sera i następnie ustawiamy na tę wędlinę bułki. Obowiązkowo przykrywamy patelnię pokrywką i czekamy, aż jajko w pełni się zetnie.
Po ścięciu jajek podbieramy dłuższą łopatką nasze bułki i obracamy je do góry nogami. Części jajka po bokach od bułek chowamy do środka, a następnie zamykamy bułkę. Polecam mimo wszystko zobaczyć film o co w tym chodzi, gdyż trudno to dokładnie opisać :D
Oto i jest - Genialna bułka na ciepło. Wykorzystujemy rzeczy z lodówki, a dodatkowo dzięki całej formie przygotowania takiej bułki jesteśmy w stanie użyć tutaj nawet stare i twarde pieczywo, a gwarantuję Wam, że wyjdzie przyjemniejsze, bardzie chrupiące i puszyste w środku niż nowe. Genialna sprawa, jeśli akurat mamy ochotę na taką bułkę.

Smacznego! ~ Stilgar Kuchnia Studenta :D

Współpraca / Biznes - stilgarius@gmail.com

Komentarze