PIZZA w Neapolu - Co warto wiedzieć?00:12:28

zwiń opis video pokaż opis video
Która pizza w Neapolu jest najlepsza? Na te inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym odcinku.

Choć w Neapolu i jego okolicy nie brakuje atrakcji ten odcinek totalnie poświęcam neapolitańskiej pizzy, która bezapelacyjnie zasługuje na większą uwagę w kontekście wyprawy do Włoch.
Sama pizza jest znana jeszcze z Egiptu a legenda głosi ze pierwsze pizzerie powstały właśnie w Neapolu jakieś 200 lat temu. Stąd właśnie pizza wraz z robotnikami na statkach powędrowała w świat. We Włoszech wyróżnia się pizzę rzymską, która charakteryzuje się grubszym ciastem oraz pizzę neapolitańską którą właśnie się zajmiemy.

Co to do wyboru miejsca na wymarzoną pizzę. Każdy przyjeżdzający do Neapolu kto sprawdził miejsca w których warto się pojawić na pewno natrafi na 3 najbardziej znane pizzerie. Pierwsza to Mateo, druga to Sorbillo, a trzecia to Michele. Maja one od kilku do kilkudziesięciu tysięcy opinii na google maps. Oprócz tego jest cala masa mniej znanych pizzerii, gdzie na pewno można znaleźć prawdzie perełki. Przyjeżdżając do Neapolu pierwszy raz na jedynie przedłużony weekend stwierdziłem ze w światowej stolicy pizzy w pierwszej kolejności skupie się na spróbowaniu wielkiej trójcy sztuki robienia pizzy gdyż wszystko jest raczej w podobnej cenie a jedyna różnica to kolejki na które trzeba poświęcić czas.

Oprócz pizzy Neapol okazał się bramą do posmakowania włoskich przysmaków z pierwszej ręki jak makarony, wypieki makaronowe na wynos, które naprawdę zachwyciły dostępne za ladami przyulicznych budek, tutejszych oliwek a także eleganckich pomidorów i mozzarelli.

Associazione Verace Pizza Napoletana
https://www.pizzanapoletana.org/en/

Pizzerie które odwiedziliśmy w Neapolu:
- LAntica Pizzeria da Michele
- Di Matteo
- Gino e Toto Sorbillo
- Pizzeria Donna Sofia Ai Tribunali

#naples #pizza

Komentarze