Medalion Słowacji wg projektu W. Oleszczyńskiego (II poł. XIX w. )00:02:14

zwiń opis video pokaż opis video
Przedstawiamy wyborny przykład medalierstwa polskiego z pierwszych dekad II połowy XIX wieku. Medalion przedstawiający Juliusza Słowackiego według przedstawienia Władysława Oleszczyńskiego. Bardzo popularne przedstawienie Słowackiego, wielokrotnie powielane i chętnie kupowane przez Polaków w okresie zaborów, gdy istniało zapotrzebowanie na tego rodzaju patriotyczne pamiątki.
Autorem wizerunku poety był wspomniany Władysław Oleszczyński (1807-1866), znany i popularny rzeźbiarz, medalier i grafik. Kształcił się m. in. w Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego, a także w École des Beaux-Arts, a pod kierunkiem Nicolasa Tioliera, uczył się medalierstwa w Mennicy Paryskiej. Po powstaniu listopadowym przebywał na emigracji. Później po 1857 r. - po powrocie z emigracji mieszkał i pracował w Poznaniu, Krakowie i Warszawie i za granicą. Oleszczyński zasłynął głównie jako autor pomników, posągów, nagrobków i medalionów poświęconych pamięci wybitnych Polaków: Mochnackiego, Klementy z Tańskich Hoffmanowej czy właśnie Juliusza Słowackiego (1850), a także Niemcewicza i Mickiewicza.
Z projektu Oleszczyńskiego korzystała fabryka Minterów, jednen z bardziej znanych zakładów przemysłowych XIX-wiecznej Warszawy. Ta fabryka odlewów metalowych i lakierowanych, została założona przez Karola Mintera w 1828 r. Zyskała ona rangę największej w Królestwie Polskim wytwórni metalowej galanterii użytkowej i artystycznej. Fabryka zawdzięczała popularność produkcji medalionów, popiersi i statuetek zasłużonych Polaków. Ten egzemplarz wykonany został przez odlewnie wzorującą się na medalionie wykonywanym w fabryce Minterów.
Do kupienia:

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.
więcej

Komentarze