Stanisław Młodożeniec, Kwadraty, futurystyczny tom poezji (1925)00:00:05

zwiń opis video pokaż opis video
Interesujące świadectwo polskiego futuryzmu tomik KwadratyStanisława Młodożeńca z 1925 r., drugi po kreskach i futureskach (1921) futurystyczny zbiór tego autora.
Okładkę projektowała Wanda Młodożeniec, układ graficzny pomyślał i druk na maszynie ręcznej wykonał Ryszard Ostrowski w Zamościu.
Młodożeniec (1895-1959), poeta, prozaik, dramaturg, był jednym z głównych przedstawicieli polskiego futuryzmu.
Jesienią 1918 r. rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, przerywając je dwukrotnie z powodu służby wojskowej. Jego kolegą ze studiów był Bruno Jasieński, za którego pośrednictwem Młodożeniec zbliżył się do Tytusa Czyżewskiego i środowiska formistów. W tym czasie poeta zaangażował się też w ruch futurystyczny i wraz z Jasieńskim założył klub Katarynka.
Od 1922 do wybuchu II wojny światowej poeta pracował jako nauczyciel gimnazjum w Kielcach, Zamościu i Warszawie. Jednocześnie brał udział w pracach Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej Polskiej. Opublikowane w latach 30. tomy poety stanowiły próbę połączenia futuryzmu z problematyką wiejską, wyrażoną tak w treści, jak i stylu.
Podczas II wojny światowej walczył m. in. w Egipcie. W 1942 osiadł w Londynie, gdzie mieszkał do 1957 roku, kiedy wrócił do Polski na dwa lata przed śmiercią.
Do kupienia: https://www.atticus.pl/?pagpoz&id107812
Zapraszamy na stronę www.atticus.pl do działów literatura piękna polska, poezja polska oraz okładki wydawnicze.
Zakochaj się w antykwariacie.


Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.


#pierwodruk #poezja #antykwariat #galeria #covers #literatura #pisarze #Młodożeniec #StanisławMłodożeniec #futuryzm #literaturapolska #okładki #poeta #wiersze #poetry #tomik #bibliofile #stareksiążki #booklover #books #oldbooks #bibliophile #książka #galeria #gallery #bookcover #literaturapolska #literat
więcej

Komentarze