94 rocznica urodzin Janusza Grabiańskiego (1929-1976), wybitnego ilustratora i grafika00:00:45

zwiń opis video pokaż opis video
Z okazji przypadającej 24 lipca 94 rocznicy urodzin Janusza GRABIAŃSKIEGO, jednego z przedstawicieli Polskiej szkoły ilustracji, przedstawiamy jego ilustrację do książki z ok. 1955 r.
Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/109020-janusz-grabianski-pietnastoletni-kapitan
Grabiański (1929-1976), artysta grafik, ilustrator książek i serii wydawniczych, projektant plakatów, kart i znaczków pocztowych, zapisał się w naszej pamięci przede wszystkim jako jeden z najwybitniejszych polskich twórców ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży (oraz dorosłych).
Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, by po dwóch latach przenieść się do ASP w Warszawie, gdzie kontynuował studia w latach 19521955 pod kierunkiem prof. Jana Marcina Szancera i prof. Józefa Mroszczaka.
Po ukończeniu studiów Grabiański bardzo szybko wyspecjalizował się jako ilustrator książek dla dzieci i serii wydawniczych, np. cyklu Naokoło świata publikowanego przez Państwowe Wydawnictwo Iskry (19561994), współpracował też z Naszą Księgarnią i wydawnictwa zagranicznymi z obszaru niemieckojęzycznego.
Był niekwestionowanym mistrzem akwareli jego lekkie, a jednocześnie wyraziste prace zdobią okładki książek przygodowych, podróżniczych czy fantastycznych, dopełniając często ich treści. Prace artysty wyróżnia bogactwo szczegółów i barw, przy czym sprawiają wrażenie wykonanych z niewymuszoną swobodą i łatwością. Stworzone przez niego dzieła stanowiły kwintesencję tego, co dziecięcy czy dorosły odbiorca rozumie pod pojęciem ilustracji. Mistrzowskim pociągnięciem pędzla potrafił wyczarować bohaterów książki ludzi bądź zwierzęta podkreślić ich cechy charakterystyczne i uczynić je sympatycznymi. Lekkie, barwne, akwarelowe muśnięcia farby potęgują wrażenie ruchu. Ilustracje artysty z jednej strony podążają za treścią literackiego pierwowzoru, z drugiej zaś stanowią świetnie skomponowane i perfekcyjnie namalowane dzieła sztuki. Wystarczy przypomnieć sobie wizerunek uchwyconego w skoku Rogasia z Doliny Roztoki z okładki książki Marii Kownackiej, zawadiackiego Kota w butach z utworu Hanny Januszewskiej, dziwy i egzotyczne zwierzęta na kartach książek Arkadego Fiedlera czy dzieci z okładki Elementarza Mariana Falskiego.
Był wreszcie Grabiański autorem plakatów i grafiki reklamowej. W 1957 r. otrzymał I nagrodę w konkursie LOT-u, a z czasem firma ta powierzyła mu opiekę nad identyfikacją wizualną oraz projektowanie materiałów promocyjnych. Największą furorę zrobił jego plakat u przedstawiający przemiłego, brązowego cocker spaniela, wysuwającego zaciekawioną główkę z ciemnoniebieskiej torby podróżnej z firmowym emblematem LOT-u. Tworzył również znaczki pocztowe, w tym m. in. cenione serie z wizerunkami psów, kotów, ptaków, motyli czy zwierząt egzotycznych.
Artysta należał do ilustratorów znanych i podziwianych na świecie. Był też zdobywcą wielu nagród i wyróżnień w Polsce i na świecie. Książki ilustrowane przez Grabiańskiego ukazały się w ponad 20 krajach całego świata od Finlandii po RPA i od Japonii przez Europę po USA. W ciągu niespełna 25 lat pracy zilustrował łącznie kilkaset książek z klasyki polskiej i obcej, m. in. O krasnoludkach i sierotce Marysi Marii Konopnickiej, Cudowną podróż Selmy Lagerlöf, Bajki Charlesa Perraulta czy Przygody Filonka Bezogonka Gösty Knutssona.
Miał kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce, Austrii, Szwajcarii i w Niemczech. Brał udział w najważniejszych zbiorowych pokazach polskiej ilustracji, jak i w wystawach międzynarodowych.
Janusz Grabiański przez całe dorosłe życie mieszkał i pracował w Warszawie. Artysta zmarł nagle, w pełni sił twórczych, w wieku zaledwie 47 lat. Zawał serca zabrał go w szczytowej artystycznej formie.
Zapraszamy na stronę www.atticus.pl do działów dzieła sztuki i antyki, polska szkoła ilustracji oraz propozycje na prezent.
Zakochaj się w antykwariacie.
...
Zapraszamy na naszą stronę internetową (www.atticus.pl), nowocześniejszą, bardziej funkcjonalną, zapewniającą wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#ilustracja #Grabiański #JanuszGrabiański #polskaszkołailustracji #dladzieci #plakat #plakaty #galeria #antykwariat #grafika #książki #polskaszkołaplakatu #grafikaartystyczna #books #gallery #poster #posters #illustations #polishschoolofposters #polishschoolofillustration #artgraphic #książka #book #książkidladzieci #childrenbooks #polskasztuka #polishart #reklama #znaczkipocztowe #stamps #ads
więcej

Komentarze