Eugeniusz GET STANKIEWICZ 9 Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek, serigrafia z 1979 r.00:05:00

zwiń opis video pokaż opis video
Oto kolejna praca Eugeniusza Geta-Stankiewicza z zasobu naszej galerii. To serigrafia z 1979 r. przygotowana z okazji 9 Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu jako nagroda dla twórców. Ten egzemplarz przygotował artysta z odręczną dedykacją dla Włodzimierza Fełenczaka (ur. 1941), znanego reżysera teatrów lalkowych, za reżyserię przedstawienia Farfurka królowej Bony Anny Świrszczyńskiej w Teatrze Lalki i Aktora im. H. Ch. Andersena w Lublinie.
Get-Stankiewicz (1942-2011), grafik, rysownik, plakacista, przez niemal całe życie był związany z Wrocławiem. Studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej, następnie grafikę na wrocławskiej PWSSP. W l. 70. był kierownikiem artystycznym Ossolineum. Debiut Geta-Stankiewicza przypadł na przełomie lat 60. i 70. Jako członek czwórki wrocławskiej (z Aleksiunem, Czerniawskim i Sawką) on i pozostali kładli nacisk na rolę osobistej wypowiedzi i manualnego gestu, zwłaszcza w zakresie plakatu, a także traktowali poruszane tematy z ironią, humorem i skłonnością do paradoksu. Różnorodna twórczość Geta-Stankiewicza, choć bardzo indywidualna, jest łatwo rozpoznawalna. Artysta tworzył prace graficzne - od ekslibrisu po plakat, ale zajmował się też scenografią, projektowaniem lalek, typografią. Po obronie pracy dyplomowej stworzył swoją pracownię, niewielką manufakturę, a praca na zlecenie dała mu finansową niezależność i niezależność w tworzeniu. W l. 80. stał się jednym z bardziej wnikliwych obserwatorów rzeczywistości upadającego PRL-u. Sztukę Geta-Stankiewicza z jednej strony charakteryzuje typowy dla plakatu aforyzm, plastyczny skrót, skondensowany język, czytelność i zwięzłość przekazu, z drugiej jednak opierała się na ornamencie, rysunkowej spontaniczności i fantazji, rozbuchaniu kolorystycznym, wreszcie - iście barokowym liternictwie. Na przełomie lat 80. i 90. artysta wypracował autorską technikę, którą nazywał oszmiańską szkołą passe-partout. Tworzył wielowarstwowe, budowane na zasadzie kolażu czy palimpsestu prace, w których wykorzystywał fragmenty własnych dzieł, skrawki i warsztatowe odpadki, oprawione w równie artystycznie wykorzystywane passe-partout.

Zapraszamy na naszą stronę internetową (www.atticus.pl), nowocześniejszą, bardziej funkcjonalną, zapewniającą wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#galeria #sztukapolska #GetStankiewicz #gallery #art #polishart #plakat #poster #Wrocław #autoportret #ilustracja #galeria #grafika #graphic #illustations #polskasztuka #covers #polskaszkołaplakatu #polishschoolofposter #Ossolineum
więcej

Komentarze