Gnijący pociąg rządowy Edwarda Gierka - Urbex Relax00:21:06

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: urbexrelax
Obserwuj mnie: Facebook: https://facebook.com/UrbexRelax
Instagram: https://instagram.com/UrbexRelax

Dzisiaj zwiedzam wagony pociągu o nadzwyczajnym przeznaczeniu, w których podróżował pierwszy sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Edward Gierek.
Pociąg został zbudowany w 1974 roku przy wsparciu ZSRR. Jak na tamte czasy, był to luksusowy środek transportu, który oficjalnie osiągał prędkość 160 km/h, chociaż kilka razy pędził podobno grubo ponad 180 km/h.
Wyposażony był chociażby w klimatyzację, telefony oferujące połączenia międzynarodowe, przestronne przedziały, kuchnię, telewizję oraz prysznice, a każdy jego wagon miał swojego opiekuna.
Trzeba zaznaczyć, że podróżowali w nim nie tylko Gierek, ale także na przykład Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa, Leonid Breżniew, Muammar al-Kaddafi, czy Władysław Jaruzelski.
Najłuższa trasa, jaką przebył pociąg, zawiodła go do Tbilisi w Gruzji. Ale dojechał on również na przykład do Mongolii, a pamiątką po tej podróży są obite wielbłądzią skórą fotele znajdujące się w sali konferencyjnej.
Pociąg służył władzom aż do roku 2003. Wówczas odstawiono go na jedną ze stacji, gdzie stał bezczynnie przez około 5 lat.
W 2008 roku zapadła decyzja o kasacji pociągu Gierka, z uwagi na jego kiepski stan techniczny i potrzebę kosztownego remontu. Jednak pod naciskiem miłośników kolei, spółka Przewozy Regionalne zdecydowała urządzić przetarg na wagony, który wygrał pewien pasjonat kolejnictwa.
Obecnie pociąg znajduje się w kiepskim stanie technicznym. Do dzisiaj nie doczekał się remontu i powoli gnije na pewnej przygranicznej stacji kolejowej.

Zabieram jedynie swoje zdjęcia, zostawiam jedynie ślady swoich stóp.

ŹRÓDŁA / SOURCES
British Pathé - https://www.youtube.com/watch?vFJ3N_2r6R-o
Cheep - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aleksander_kwasniewski_konferencja_(cropped).jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Edward_Gierek_1980.jpg
Kingkongphoto - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lech_Wa%C5%82%C4%99sa_1996.jpg

Muzyka:
CO.AG Music - If Humans Disappeared - https://www.youtube.com/watch?v_bd8ee9A0Rg
Chris Zabriskie - I Am Running Down the Long Hallway of Viewmont Elementary - https://www.youtube.com/watch?vJH5vqDGxSIQ

Komentarze