Kadra narodowa Różne twarze polskiego gracza. 2023:00:03:55

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: olo1707
Możesz zawiązać trwałą przyjaźń

PRZYJAŹŃ napotyka dziś różne przeszkody. Biblia zapowiedziała bowiem, iż w obecnych dniach ostatnich zabraknie miłości, lojalności i naturalnych uczuć (2 Tymoteusza 3:1-5; Mateusza 24:12). Taka sytuacja pociągnęła za sobą nie spotykaną dotychczas plagę samotności. Pewna kobieta powiedziała: Domy w sąsiedztwie są niczym arka Noego. Wstęp do nich mają tylko małżeństwa. Jeśli ktoś czuje się samotny, nie jest to tylko jego wina. W niektórych częściach świata trwałej przyjaźni zagrażają między innymi: częstsze przeprowadzki, rozpad rodzin, niebezpieczne i przesycone obojętnością miasta czy znaczne uszczuplenie wolnego czasu.

Współczesny mieszkaniec miasta może spotkać w ciągu tygodnia więcej osób, niż osiemnastowieczny wieśniak widział w ciągu roku, jeśli nie całego życia! Niemniej dziś często nawiązuje się tylko powierzchowne znajomości. Wielu prowadzi wyjątkowo ożywione życie towarzyskie i stale szuka sposobu, żeby się rozerwać. Warto jednak zaznaczyć, iż czcza zabawa w nieodpowiednio dobranym towarzystwie przypomina podkładanie do ognia cierni. Księga Kaznodziei 7:5, 6 mówi: Lepiej słuchać nagany mądrego, niż przysłuchiwać się pieśni głupich, bo jak jest z trzaskiem cierni płonących pod garnkiem, tak jest ze śmiechem głupiego. To również jest marnością. Ciernie palą się z trzaskiem, dając jasny płomień, który szybko gaśnie i nie potrafi dobrze ogrzać. Podobnie obecność hałaśliwych i rozchichotanych ludzi może dostarczyć chwilowej rozrywki, ale nie zaradzi całkowicie samotności i nie zaspokoi tęsknoty za prawdziwą przyjaźnią.

Samotność to coś innego niż przebywanie na osobności. Czasami potrzebujemy pobyć trochę sami i nabrać sił, aby później móc dać z siebie więcej przyjaciołom. Tymczasem w obliczu samotności wielu natychmiast sięga po jakąś formę elektronicznej rozrywki. Według pewnego badania osamotnieni najczęściej uciekają się do oglądania telewizji. Niemniej specjaliści doszli do wniosku, iż dla takich osób długotrwałe wpatrywanie się w ekran należy do najgorszych sposobów spędzania czasu. Sprzyja nieaktywności, popadaniu w znudzenie i ucieczce w świat fantazji, stając się nędzną namiastką osobistych kontaktów z drugimi.

Niekiedy warto pobyć samemu, jeśli ten czas dobrze się wykorzysta. Można na przykład poczytać, napisać listy, zrobić coś w domu czy wypocząć. Można też odnieść pożytek z modlitw do Boga, studium Biblii i rozmyślania nad jej treścią (Psalm 63:7). Są to sposoby na zbliżenie się do Jehowy Boga, który może się okazać naszym największym Przyjacielem.

Biblijne przykłady przyjaźni

Chociaż dobrze jest utrzymywać serdeczne stosunki z wieloma osobami, to Biblia przypomina, że przyjaciel jest bardziej przywiązany niż brat (Przypowieści 18:24). Każdy potrzebuje niewielkiego grona bliskich przyjaciół, którzy szczerze się o niego troszczą i z których przyjaźni czerpie radość, siły i pokój. W dobie obecnej takich prawdziwych przyjaciół nie spotyka się często, ale Biblia podaje kilka szczególnych przykładów ze starożytności. Nadzwyczajna więź łączyła chociażby Dawida i Jonatana. Czego można się od nich nauczyć? Dlaczego ich przyjaźń była trwała?

Między innymi dlatego, że Dawid i Jonatan zmierzali do wspólnych celów. Przede wszystkim obaj byli szczerze oddani Jehowie Bogu. Widząc wiarę Dawida i jego czyny w obronie ludu Jehowy, Jonatan (...) zapałał przyjaźnią do Dawida i pokochał go jak siebie samego (1 Samuela 18:1, Biblia poznańska). Zatem więzy łączące przyjaciół pomaga zacieśniać wspólna miłość do Boga.

Jonatan i Dawid odznaczali się męstwem i żyli według zasad Bożych. Tak więc mogli się wzajemnie darzyć szacunkiem (1 Samuela 19:1-7; 20:9-14; 24:6). Przyjaciele kierujący się zasadami biblijnymi są prawdziwym błogosławieństwem.

Dawid i Jonatan darzyli się tak zażyłą przyjaźnią dzięki czemuś jeszcze. Postępowali względem siebie uczciwie i prostolinijnie i zwierzali się sobie nawzajem. Jonatan lojalnie stawiał dobro Dawida nad swoje własne. Nie był zazdrosny, że królowanie przyrzeczono Dawidowi, przeciwnie wspierał go pod względem emocjonalnym i duchowym. Dawid zaś przyjął pomoc Jonatana (1 Samuela 23:16-18). Obaj dawali wyraz swemu przywiązaniu, a czynili to zgodnie z zasadami Pisma Świętego. Ich zbożna przyjaźń opierała się na niekłamanym docenianiu i szczerości uczuć (1 Samuela 20:41; 2 Samuela 1:26). Była niezachwiana, gdyż obaj wiernie trwali przy Bogu. Trzymanie się takich zasad pozwala zawiązać i utrzymać zażyłą przyjaźń.

Pielęgnowanie przyjaźni

Czy szukasz prawdziwych przyjaciół? Być może nie musisz się rozglądać zbyt daleko. Niewykluczone, że mógłbyś ich znaleźć wśród osób, które spotykasz na co dzień i które tylko na to czekają. Zwłaszcza w wypadku współchrześcijan mądrze jest usłuchać rady apostoła Pawła i się rozszerzyć (2 Koryntian 6:11-13). Nie trzeba się jednak niepokoić, gdy nie każda próba zaowocuje zawarciem trwałej przyjaźni. Pozyskanie czyjejś przyjaźni zazwyczaj wymaga czasu, a poza tym nie każda przyjaźń jest jednakowo zażyła (Kaznodziei 11:1, 2, 6). Oczywiście szczera przyjaźń oznacza odrzucenie samolubstwa i kierowanie się radą Jezusa: Wszystko, co chcecie, żeby ludzie wam czynili, wy też musicie im podobnie czynić (Mateusza 7:12).

Z kim mógłbyś się zaprzyjaźnić? Czy oprócz rówieśników nie warto wziąć pod uwagę osób od ciebie starszych lub młodszych? Dawid z Jonatanem, Rut z Noemi czy Paweł z Tymoteuszem przyjaźnili się, chociaż byli w różnym wieku (Rut 1:16, 17; 1 Koryntian 4:17). Czy nie warto poszukać przyjaciół wśród wdów bądź innych osób samotnych? Pomyśl też o tych, którzy dopiero od niedawna mieszkają w sąsiedztwie. W wyniku przeprowadzki lub zmiany stylu życia być może przestali się spotykać ze wszystkimi lub prawie wszystkimi przyjaciółmi. Nie czekaj, aż ktoś wystąpi z inicjatywą. Jeżeli jesteś chrześcijaninem, zawiązuj trwałe przyjaźnie, stosując się do rady Pawła: W miłości braterskiej żywcie jedni do drugich tkliwe uczucie. Przodujcie w okazywaniu sobie nawzajem szacunku (Rzymian 12:10).

Przyjaźń można potraktować jako formę dawania. Jezus powiedział, że kto daje, sam będzie obdarowany. Ponadto oznajmił, iż z dawania wynika więcej szczęścia niż z otrzymywania (Łukasza 6:38; Dzieje 20:35). Czy znasz ludzi pochodzących z różnych środowisk? Międzynarodowe zgromadzenia Świadków Jehowy ukazały, że wspólne wielbienie Boga pomaga zawiązywać prawdziwe i trwałe przyjaźnie wśród przedstawicieli różnych kultur.

Zabieganie o trwałość przyjaźni

Niestety, ludzie brani za przyjaciół czasami wzajemnie się ranią. Złośliwa plotka, zdradzony sekret, oznaka braku szacunku wszystko to sprawia ogromny ból, zwłaszcza gdy coś takiego popełnia osoba uważana za przyjaciela. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Daj dobry przykład. Rób wszystko, co możesz, by unikać niepotrzebnego ranienia drugich. Niekiedy przyjaciele mają zwyczaj wykpiwać swe przywary. Ale szorstkie traktowanie czy uciekanie się do podstępu wcale nie zbliża ich do siebie, nawet gdyby robili to dla żartu (Przysłów [Przypowieści] 26:18, 19, BT).

Nie szczędź starań, by pielęgnować przyjaźń. Kiedy przyjaciele mają wobec siebie zbyt wygórowane wymagania, czasami dochodzi do nieporozumień. Jeżeli przyjaciel jest chory albo czymś przytłoczony, prawdopodobnie nie będzie w stanie okazać ci tyle ciepła, co zwykle. Dlatego w takiej sytuacji staraj się być wyrozumiały i skory do udzielenia wsparcia.

Zaistniałe problemy rozwiązujcie niezwłocznie i w duchu życzliwości. W miarę możności róbcie to w cztery oczy (Mateusza 5:23, 24; 18:15). Niech twój przyjaciel wie, iż pragniesz pozostawać z nim w dobrych stosunkach. Szczerzy przyjaciele przebaczają sobie nawzajem (Kolosan 3:13). Czy będziesz przyjacielem bardziej przywiązanym niż brat?

Czytanie i rozmyślanie o przyjaźni to dopiero początek. Jeśli dokucza ci samotność, zacznij działać, a przestaniesz być sam. Poszukaj, a uda ci się znaleźć prawdziwych przyjaciół. Z niektórymi nawiążesz szczególną więź. Niemniej żaden człowiek nie zdoła zastąpić największego Przyjaciela, Boga. Tylko Jehowa potrafi w pełni nas poznać, zrozumieć i wesprzeć (Psalm 139:1-4, 23, 24). Co więcej, w swym Słowie przedstawia cudowną nadzieję na przyszłość nowy świat, w którym towarzystwem prawdziwych przyjaciół będzie się można cieszyć wiecznie (2 Piotra 3:13).







O przyjaźni możemy mówić wtedy, gdy 1. nie tylko chce, ale i pomaga w trudnych sytuacjach, 2. stara się rozumieć każdy błąd i potknięcie, 3. troszczy się i wzmacnia, 4. nie zamieniłbyś/ nie zamieniłabyś jej na nic innego, 5. akceptuje i szanuje, 6. cieszy się z sukcesów i umacnia podczas porażek, 7.



Polscy gracze komputerowi

Reprezentacja Polski w Gry komputerowe mężczyzn drużyna Gry komputerowea reprezentująca Rzeczpospolitą Polską w zawodach międzynarodowych. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski gracz komputerowy
..........Andrzej ..D..
Najlepsi polscy esportowcy. Międzynarodowe gwiazdy ... Polska zrodziła masę doskonałych graczy. Wielu z nich swoje triumfy przeżywało jeszcze przed rozpowszechnieniem się terminu esport.
więcej

Komentarze