Sprzedawca marzeń, cz. 1 + napisy00:01:04

zwiń opis video pokaż opis video
Inspirujący obraz to dzieło artysty Łukasza Przelaskowskiego z Holandii, pisarza, poety, filozofa, niezależnego dziennikarza.

Najpierw pomalował płótno klejem zwierzęcym z kości kota. Następnie pokrył białym gruntem.

Szukał tematu do namalowania. Myślał o namalowaniu kwiatów w ogrodzie, swojego domu, rodziny, którą kocha. Im więcej patrzył na płótno tym bardziej wyobrażał sobie o swoich marzeniach, pomysłach, które chciałby zrealizować. Pewnego dnia zdał sobie sprawę, że tak, jak chciałby wszystko namalować równie dobrze może zacząć to realizować. Płótno stało się dla niego inspiratorem, motywatorem do realizacji jego celów i planów.

Dlatego postanowił nie malować, nie rysować, a jedynie podpisać swoje płótno [Lukasso] aby stało się jego motywatorem, inspiratorem, które jest niczym tabula rasa [czyt. czysta tablica]. Biała karta, niezapisana, jak życie, które to on kreuje i jest od niego zależne, to on pod nim się podpisuje z tym wszystkim co robi, dokąd zmierza i co chce osiągnąć.

Pojęcie tabula rasa pojawia się po raz pierwszy w średniowieczu, w łacińskich tłumaczeniach traktatu Arystotelesa O duszy [De anima]. Tabula rasa to niezapisana tablica, jaką według niego jest dusza człowieka zaraz po urodzeniu, a która zostaje zapisana stopniowo w ciągu życia i zdobywania doświadczeń [1].

Podpis Lukasso jest odniesieniem, ukłonem do mistrza Picasso jako wzorca, który wykreował swój styl odsłaniający świat w swoich oczach oraz wyobraźni dla innych.

Dwie faliste litery ss i kolor niebieski są symbolem rzeki, oczyszczenia, czystości, a jednocześnie ukłonem do greckiego filozofa Heraklita z Efezu i jego myśli niepodoba wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki , wszystko płynie [ta pana rhei].


Wycenił swój obraz w oparciu o wartości swoich marzeń, planów i celów na 1 mln EU, które może pomóc mu je zrealizować.

Link do sklepu: https://www.lukasfrankenstein.com/sklep/inspirujacy-obraz-lukasso/

Źródło:

1 https://pl.wikipedia.org/wiki/Tabula_rasa
więcej

Komentarze