UKŁAD ZAMKNIĘTY - teaser HD00:00:58

zwiń opis video pokaż opis video
Nowy film reżysera PRZESŁUCHANIA i scenarzystów CZARNEGO CZWARTKU, oparty na prawdziwych wydarzeniach. W roli głównej: Janusz Gajos. W kinach od 5 kwietnia.

Inspiracją dla scenarzystów „Układu zamkniętego", Michała S. Pruskiego i Mirosława Piepki (twórcy scenariusza filmu Antoniego Krauzego „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł", uhonorowanego Specjalną Nagrodą Jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) była prawdziwa historia biznesmenów, zmagających się z zarzutami stawianymi przez prokuraturę oraz urząd skarbowy. Wszyscy trafili do aresztu, a ich firmę doprowadzono do upadku. Sprawy prowadzone przeciwko nim zostały po latach umorzone z powodu braku znamion przestępstwa, a przedsiębiorcy otrzymali po... 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

Wciąż aktualny - w obliczu wielu pokazowych aresztowań, komentowanych w ostatnich latach przez media - temat i świetny scenariusz, sprawiły, że twórcom udało się zgromadzić na planie doborowe nazwiska. Janusz Gajos, jako skorumpowany prokurator, kolejny raz po pamiętnych rolach w „Psach" i „Przesłuchaniu", udowodnił, że jest mistrzem kreowania wyrazistych, czarnych charakterów. U boku Gajosa wystąpili, między innymi, Kazimierz Kaczor i Urszula Grabowska, wyróżniona główną aktorską nagrodą na Festiwalu w Gdyni za kreację w „Joannie". Za wizualną stronę filmu odpowiada Piotr Sobociński jr., autor zdjęć do „Róży" i „Drogówki" Wojciecha Smarzowskiego. Piosenkę promującą film wykona zespół Kult.

12 stycznia, w ramach corocznej gali Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, twórców „Układu zamkniętego" uhonorowano Wektorem Nadziei, nagrodą „za odwagę w dążeniu do przedstawienia prawdy o problemach, z którymi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy w starciu z bezwzględną machiną urzędniczą, oraz za niezwykły upór, dzięki któremu realizacja filmu stała się możliwa."

„Układ zamknięty" został w całości sfinansowany ze środków prywatnych, pochodzących między innymi od polskich firm i przedsiębiorców, dla których historia opowiedziana w scenariuszu okazała się poruszająca i ważna. Producentem „Układu zamkniętego" jest gdańska spółka Filmicon Dom Filmowy Sc.

Komentarze