Losy Polaków na wschodzie. Nieznana historia lat 1937-5303:20:00

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
O tym, co działo się w Polsce pod okupacją Niemiecką uczą się wszystkie dzieci w szkołach. Stąd też każdy nasz rodak potrafi wyliczyć szereg zbrodni hitlerowskich. Pytany natomiast o losy Polaków na wschodzie często rozkłada ręce. Tzw. ziemie utracone są bowiem obszarem kompletnie zapomnianym. Nie znaczy to jednak, że nic o nich nie wiemy!

W ostatnich latach zaktywizowały się środowiska przypominające o bezprecedensowej zbrodni wołyńskiej. Skala i brutalność dokonanych tam mordów stała się obiektem publicznej dyskusji, jednak nie tylko szowiniści z UPA popełniali zbrodnie przeciw narodowi polskiemu.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej NKWD wymordowała na podległym sobie obszarze ponad 100 tys. Polaków. Pod okupacją sowiecką oraz nazistowską na Kresach ginęły kolejne tysiące naszych rodaków. Mordowali ich żydzi pod czerwoną gwiazdą i Litwini w służbie SS. Jednym i drugim zaborcom wysługiwali się również Białorusini i Rosjanie.

Po 1945 r. w Polsce wciąż trwała wojna. Działania NSZ i NZW opóźniły przymusową kolektywizację wsi, ale cena walki była bardzo wysoka. Setki tysięcy ludzi wysiedlono. Część z nich nie przetrwała trudów podróży. Ci, którym udało się wrócić umierali wkrótce potem.

Powyższy film stanowi zbiorczą analizę dziejów ludności Polskiej żyjącej w XX wieku na terenach byłej Rzeczypospolitej. Powstał dzięki wsparciu Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego, głównego organizatora konferencji naukowej: "Martyrologia wsi polskiej na ziemiach utraconych".

Przypominamy o możliwości wsparcia finansowego naszej stacji.
Darowizny można kierować na konto Stow. Robotników Chrześcijańskich w Łodzi,
Polski Bank Pocztowy: 20 1320 1449 2637 4622 2000 0001
(Tytułem przelewu: eMisjaTv – wsparcie)
lub na nasz PayPal: redakcja@emisja.tv
oraz poprzez portal: https://patronite.pl/emisjatv

Facebook: https://www.facebook.com/eMisjaTv/
Twitter: https://twitter.com/emisjatv

Film znajduje się w katalogu: Debaty i konferencje


więcej

Komentarze