To jest najdokładniejsze zdjęcie czarnej dziury jakie mamy (do tej pory) - AstroSzort00:08:20

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: Astrofaza
Nowe zdjęcie z Teleskopu Horyzontu Zdarzeń (EHT) ukazało silne i uporządkowane pola magnetyczne wirujące wokół krawędzi supermasywnej czarnej dziury Sagittarius A* . To pierwsze spojrzenie w spolaryzowanym świetle na potwora ukrytego w sercu Drogi Mlecznej ujawniło strukturę pola magnetycznego, która jest wyjątkowo podobna do tej, którą można zaobserwować w centrum galaktyki M87, co sugeruje, że silne pola magnetyczne mogą być powszechne dla wszystkich supermasywnych czarnych dziur. To podobieństwo wskazuje także na istnienie ukrytego strumienia w Sagittariusie A*. Zapraszamy na AstroSzort!

https://eventhorizontelescope.org/blog/astronomers-unveil-strong-magnetic-fields-spiraling-edge-milky-ways-central-black-hole

Pierwsze wyniki Event Horizon Telescope dla Sagittarius A*. VII. Polaryzacja Pierścienia (https://doi.org/10.3847/2041-8213/ad2df0) i Pierwsze wyniki Event Horizon Telescope dla Sagittarius A*. VIII. Fizyczna interpretacja spolaryzowanego pierścienia (https://doi.org/10.3847/2041-8213/ad2df1).

Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy!

Załoganci w postaci Patronów i Wspierających na YouTube pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:

Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
PATRONITE - http://patronite.pl/astrofaza
Więcej szczegółów na profilu w linku.


Dołącz do Wspierających na YouTube. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
rozwinięcia odcinków,
dodatkowe streamy na żywo,
materiały zza kulis i ukryte posty.
A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
https://youtube.com/channel/UCIUYdIIld_2bsymqWDCdOFQ/join

KOSZULKI, BLUZY, PODUSZKI, KUBKI i inne gadżety Astrofazy w AstroSzopie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
http://astroszop.pl


Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe!

INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
https://instagram.com/astrofaza.pl

FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
http://facebook.com/astrofazapl

DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
https://discord.gg/aExK3934Kx

Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
https://facebook.com/groups/astromisie


Centrum dowodzenia - http://astrofaza.pl
DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - http://youtube.com/AstroChillout


Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
http://youtube.com/c/astrofaza?sub_confirmation1

DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!


EKIPA
- prowadzenie i opracowanie: Piotr Kosek
- zdjęcia: Kamil Ziółkowski
- montaż: Dorian Ortyński

MUZYKA

Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!
więcej

Komentarze