Grzegorz z Żarnowca Postilla albo wykłady Ewanieliy niedźielnych... z 1864 r.00:03:54

zwiń opis video pokaż opis video
Z okazji przypadającej wczoraj, 14 kwietnia, 454 rocznicy podpisania zgody sandomierskiej (w 1570 r.), gwarantującej wszystkim odmianom protestantyzmu (z wyłączeniem braci polskich) wzajemną tolerancję religijną, prezentujemy pięknie wydaną i oprawioną w pełną skórę z epoki Postillę... Grzegorza z Żarnowca, noszącą podtytuł: wykłady Ewanieliy niedźielnych y świąt uroczystych przez cały rok Kościoła chrześciańskiego powszechnego dla ćwiczenia człowieka pospolitego w naukach a członkach wiary chrześciańskiej potrzebna. Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/postilla-albo-wyklady-ewanieliy-niedzielnych-y-swiat-uroczystych-przez-caly-rok-kosciola-chrzescianskiego-powszechnego-dla-cwiczenia-czlowieka-pospolitego-w-naukach-a-czlonkach-wiary-chrzescianskiej-potrzebna-105708
Postylle stanowiły zbiory kazań komentujących w sposób popularny fragmenty Biblii i przynosiły ich przystępne objaśnienie. Nic dziwnego, że rozpowszechnione były w Polsce w okresie reformacji, gdy odgrywały rolę ważnego instrumentu w polemikach religijnych (pisali je Wujek, Rej czy Seklucjan).
Grzegorz z Żarnowca, tego koło Olkusza (ok. 1528-1601), był znanym teologiem, kaznodzieją, pisarz religijnym i duchownym kalwińskim. Od 1570 r. był na tyle ważną postacią polskich kalwinistów, że został ministrem zboru małopolskiego. Brał udział w przygotowaniu tzw. sandomierskiej zgody (1570), gdzie doszło do porozumienia między polskimi luteranami, kalwinami i braćmi czeskimi. Protestanci zobowiązali się w nim rozwiązywać konflikty między sobą w sposób pokojowy, dążyć do ochrony swego wyznania w państwie oraz współdziałać w sporach z katolikami.
Grzegorz z Żarnowca występował przeciw jezuitom, ale również przeciw arianom. Dzięki żarliwym kazaniom o treści społeczno-politycznym był nazywany kalwińskim Skargą. W swej postylli (t. 12, 158083) zawarł zarówno własne umiarkowane poglądy teologiczne (zgodne z zgodą sandomierską 1570), ale wiele miejsca poświęcił polemice z katolicyzmem. Szczególnie ostre były ataki na jezuitów, głównie ks. Wujka, także autora popularnych komentarzy biblijnych. Jego dzieło należy zaliczyć do najciekawszych zabytków polskiej postyllografii ewangelickiej. Wywarła ona dość duży wpływ na późniejszych jej postyllografów.
Warte uwagi wydanie dzieła, które zapisało się na kartach historii dyskusji religijnych w Polsce.
Zapraszamy do działów religioznawstwo, ciekawe oprawy oraz propozycje na prezent.

Działa już nasza nowa strona internetowa (www.atticus.pl), nowocześniejsza, bardziej funkcjonalna, zapewniająca wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#GrzegorzzŻarnowca #KalwiniwPolsce #postylla #postilla #protestantyzm #kalwinizm #zgodasandomierska #literaturareligijna #historia #stareksiążki #bibliophile #okładki #ciekaweoprawy #książkoholicy #moleksiążkowe #bookworms #covers #reading #books #oldprint #oldprints #Calvinism #postyllograf
więcej

Komentarze