Bogucki, Kraszewski. Dwie książki z l. 50 XIX w. w jednym woluminie00:02:53

zwiń opis video pokaż opis video
Dwie publikacje z lat 50. XIX wieku, współoprawne, czyli w jednym woluminie. Jedna to varsavianum, druga - kresovianum. Napisane przez dwóch pisarzy znanych i uznawanych w tamtym czasie. Jednym był Józef Ignacy Kraszewski, drugim dziś zapomniany - Józef Symeon Bogucki.
Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/110419-wizerunki-spoleczenstwa-1853-wieczory-wolynskie-1859
Zacznijmy jednak od tego drugiego; Bogucki (1816-1855), prozaik i dziennikarz, należał do kręgu cyganerii Warszawskiej.
W swej twórczości opisywał życie Warszawy naznaczonej piętnem klęski listopadowej, zwłaszcza zaś egzystencję najuboższych mieszkańców Warszawy, sierot i żebraków. Poruszał wątki sensacyjne, ale i wstydliwe. Był autorem Klementynki, czyli życia sieroty oraz Kapitalistów. Swe warszawskie historie, mieszczące się na przecięciu opowiadania i felietonu, ogłaszał na łamach Dziennika Warszawskiego i Gazety Warszawskiej. To właśnie te krótkie formy złożyły się na wznawiany zbiór Wizerunki społeczeństwa warszawskiego, który prezentujemy w wydaniu z 1853 r. W swojej twórczości wzorował się na bestsellerowych w owym czasie dziełach Eugènea Sue. Jak francuski autor umiał tworzyć zapadające w pamięć postaci, jak w opowiadaniu Tajemnice Warszawy, czyli wszeteczna żebraczka, w którym wykreował powszechnie znaną i rozpoznawalną warszawską postać Ślepietuchy, okrutnej żebraczki i dzieciobójczyni.
W prezentowanej przez nas książce znalazł się też znany i ważny dla twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego utwór Wieczory wołyńskie (wydanie z 1859 r.). Kraszewski (1812-1887) pisarz, dziennikarz, malarz, rysownik, muzyk, kolekcjoner, był autorem ponad 600 książek, w tym 232 powieści, takich jak Stara baśń czy Za Sasów. I choć dziś uchodzi głównie za rekordzistę w polskiej literaturze pod tym względem, nie można zapomnieć, że przez ponad 100 lat bywał jednym z najpoczytniejszych i docenianych polskich powieściopisarzy, którego twórczość była uwielbiana. Wieczory wołyńskie to utwór bardzo osobisty, bo opisujący rodzinne strony pisarza, w których spędził połowę życia. Taka też jest ta opowieść łącząca bardzo osobisty wspomnieniowy ton z próbą przedstawienia przewodnika po Wołyniu z zacięciem rzec można socjologiczno-historycznym.
Ciekawe zestawienie varsavianum i kresovianum w jednym woluminie.
Zapraszamy do działów varsaviana, kresoviana, literatura piękna polska oraz pierwodruki.

Zapraszamy na naszą stronę internetową (www.atticus.pl), nowocześniejszą, bardziej funkcjonalną, zapewniającą wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#klocek #Kraszewski #Bogucki #proza #covers #ciekawewydania #okładki #bibliophile #bibliofilstwo #książki #booklovers #pierwodruk #pierwszewydanie #proza #realizm #literatura #varsaviana #kresoviana #Warszawa #Kresy #Wołyń #historialiteratury #prose #oldbook #literature #polishliterature #Warsaw #Borderlands #Volhynia #firstedition #XIXwiek #XIXcentury #polishhistory
więcej

Komentarze