Fundusz kościelny - na co idą publiczne pieniądze? | EWST online00:51:49

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: Joanna_Gacka
Z czym wiąże się likwidacja Funduszu Kościelnego, zwłaszcza dla małych kościołów i związków wyznaniowych. Kto ostatecznie będzie decydować o zmianie kształtu finansowania organizacji religijnych i kto może mieć wpływ na te decyzje? Jakie modele są brane pod uwagę? Czy likwidacja dotychczasowego sposobu przekazywania środków związkom wyznaniowym stanowi dla nich zagrożenie czy szansę.

Fundusz Kościelny został powołany w 1951 roku jako forma rekompensaty dla związków wyznaniowych za przejęte przez Państwo nieruchomości ziemskie. Stosownie do zasady równouprawnienia kościołów i innych związków wyznaniowych wyrażonej w art. 25 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., Fundusz Kościelny działa na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych, posiadających uregulowany status prawny w Rzeczypospolitej Polskiej.

Fundusz Kościelny stanowi wyodrębnioną pozycję w części 43 budżetu państwa - wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne, w dziale 758 różne rozliczenia, w rozdziale 75822 Fundusz Kościelny, której dysponentem jest minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Aktualnie trwają pracę nad likwidacją FK i zastąpieniem go innymi formami finansowania kościołów.

Spotkanie prowadzi dr Michał Zawiślak, specjalista w zakresie prawa wyznaniowego.

Zobacz inne spotkania EWST online: https://www.youtube.com/playlist?listPLb_DQQDTLhWll24K_IUi1B5vm4GK1bdCF
Sprawdź, jakie będą kolejne wydarzenia w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej: https://www.ewst.pl/events/
Interesujesz się teologią? Dołącz do nas!: https://www.ewst.pl/rekrutacja/
więcej

Komentarze