Jak sobie radzić z upałem00:04:16

zwiń opis video pokaż opis video
Hipertermia, czyli przegrzanie organizmu, to poważny stan, który, nieleczony, może doprowadzić do potencjalnie śmiertelnego udaru cieplnego. Na hipertermię są narażone zwłaszcza małe dzieci i osoby starsze, ponieważ u nich proces regulacji temperatury ciała nie przebiega tak sprawnie, jak u innych osób. Jakie są przyczyny i objawy hipertermii? Na czym polega jej leczenie i pierwsza pomoc?

Hipertermia (przegrzanie organizmu) to stan podwyższonej powyżej normy temperatury ciała, który jest spowodowany nadmiernym przegrzaniem organizmu.

Gdy dochodzi do kumulacji ciepła w organizmie, jego zdolność naturalnego ochładzania się przez pocenie znacznie spada, więc mniejsza się oddawanie ciepła do otoczenia.

Na przegrzanie organizmu są narażone szczególnie osoby starsze i dzieci, ponieważ u nich proces regulacji temperatury ciała nie przebiega tak sprawnie, jak u innych osób.

Hipertermia: przyczyny
Przyczyną hipertermii mogą być czynniki zewnętrzne, najczęściej nadmierne przebywanie na słońcu. Wówczas zdolność naturalnego ochładzania się organizmu może zostać upośledzona do tego stopnia, że istnieje duże ryzyko wystąpienia udaru słonecznego (to rodzaj udaru cieplnego).

Do przegrzania organizmu może dojść także w czasie gorących kąpieli wodnych i parowych, jak również podczas przebywania w dusznej, wilgotnej i gorącej atmosferze (np. w hutach, kuźniach, pralniach) lub przy nadmiernym wysiłku fizycznym.

Zbyt ciepłe, nieprzewiewne, a także ciasne ubranie także sprzyja przegrzaniu organizmu.

Przyczyną hipertermii są także czynniki wewnętrzne - zaburzenia termoregulacji w wyniku przyjmowania leków (antyhistaminowych, moczopędnych, antydepresyjnych i rozszerzających naczynia) i współistniejących chorób (cukrzyca, choroby serca, nadczynność tarczycy).

Ryzyko przegrzania organizmu wzrasta także u osób pod wpływem alkoholu i odwodnionych.


Hipertermia: objawy
Charakterystycznym objawem hipertermii jest uczucie gorąca. Skóra całego ciała staje się bardzo ciepła, sucha i zlewa się potem. Można także zaobserwować przekrwienie twarzy. Często pojawiają się oparzenia I lub II stopnia. Objawami współtowarzyszącymi są:

osłabienie organizmu
bóle i zawroty głowy
nudności i wymioty
zaburzenia widzenia
zaburzenia świadomości
obrzęki stóp i okolicy kostek
przyspieszenie akcji serca
zaburzenia oddychania
utrata przytomności

Film znajduje się w katalogu: Survival / Bushcraft / Cooking in the wild / Survivalowe Gadżety / MRE


Komentarze