Walka krów o hierarchię w stadzie (w opisie wyjaśnione dlaczego to robią)00:03:04

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: PawelFarmer
Krowy rasy Highland są zazwyczaj bardzo spokojne. Jednak są to zwierzęta stadne a w każdym stadzie musi panować porządek i hierarchia. Wszystkie sztuki w stadzie ustalają tą hierarchie same między sobą. Nie pytajcie dlaczego nie próbowałem ich rozdzielić. Nie zrobiłem tego, ponieważ pomogłoby to tylko na krótką chwilę. Później znowu zaczęłyby ze sobą walczyć. Robią to, aby ustalić kto jest gdzie w hierarchii stada, albo po to, aby wyłonić tę, która jest najsilniejsza i będzie przewodzić takiemu stadu. To jest ich instynkt i taka jest ich natura.

W stadzie w którym jest stała obsada, hierarchia jest już dawno ustalona i takie walki jak ta zdarzają się niezwykle rzadko. Co ciekawe ustalanie hierarchii nie zawsze odbywa się na drodze walk. W większości wystarczy tylko ocena możliwości przeciwnika. Po prostu zwierzęta słabsze ustępują silniejszym od siebie. Jednak im większe stado, tym więcej wewnątrz niego tworzy się mniejszych grup, które trzymają się razem i pomagają w potrzebie. Niektóre grupy są liczniejsze i silniejsze, inne mniejsze i słabsze. Dlatego tutaj można zaobserwować jak młodsza samica, za którą stoi duża grupa, poczuła się pewniej i zaatakowała starszą samicę, ponieważ starsza nie ma aż tylu sojuszników co młodsza. Widać to już na samym początku, ale również pod koniec filmu, w momencie, gdy do przegonienia starszej samicy, na krótką chwilę włączyła się matka i babcia tej młodszej.

Takie walki o hierarchię zazwyczaj nie powodują poważnych obrażeń. Jednak nie jest dobrze, gdy walczą zacielone samice, gdyż może doprowadzić to do poronienia. Dlatego, aby ograniczyć takie sytuacje do minimum, zwierzęta powinny mieć jak najwięcej przestrzeni, oraz swobodny dostęp do wody i pożywienia. Brak tego będzie powodował spięcia w grupie i dodatkowe, niepotrzebne już walki.

Więcej o hodowli Highland Cattle na:

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/highlandcattlepl/
FACEBOOK: https://www.facebook.com/Szkockiekrowy/
https://www.szkockiekrowy.pl/

Komentarze