Teaser komiksu Wolna Polska - 650 metrów pod ziemią00:00:54

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: Jacek_Gdaniec
Po raz pierwszy w historii Zin Zin Press wydanemu komiksowi towarzyszy kilkuminutowy animowany teaser. Prezentuje on sam komiks i w skrócie opisuje historyczne wydarzenia, jakie rozegrały się 30 lat temu 650 metrów pod ziemią w kopalni ,,Piast podczas 14-dniowego, najdłuższego w historii, podziemnego strajku.

Twórcami czterominutowej animacji są Tomasz Biskup i współpracujący z nim Wojciech Nawrot. Wykorzystali oni rysunki Jacka Michalskiego, zawarte w komiksie oraz zdjęcia Wojciecha Wikarka, filmowca i dokumentalisty, uczestnika strajku w 1981 r.

Komiks ,,Wolna Polska 650 metrów pod ziemią” powstał na zamówienie i we współpracy z Kompanią Węglową SA Oddział KWK Piast z okazji 30. rocznicy strajku. Autorami pomysłu scenariusza są: Maciej Jasiński, Tomasz Nowak i Witold Tkaczyk. Maciej Jasiński napisał scenariusz, a plansze komiksowe stworzył Jacek Michalski. Okładkę zaprojektował i wykonał Krzysztof Wyrzykowski. Część komiksową uzupełniają dokładny opis wydarzeń, kalendarium, biogramy przywódców strajku i zdjęcia.

Komiks opowiada o autentycznych wydarzeniach sprzed 30 lat - najdłuższym strajku stanu wojennego, który miał miejsce w Kopalni Węgla Kamiennego ,,Piast” w Bieruniu na poziomie 650 m pod ziemią i trwał od 14 do 28 grudnia 1981 r. Brało w nim udział 2 tys. osób, górników i pracowników innych służb kopalni. Był wyrazem protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i aresztowaniu lokalnych przywódców ,,Solidarności”.

9 grudnia w katowickim oddziale IPN odbyła się prezentacja komiksu, w ramach informacji o wydawnictwach, jakie towarzyszą obchodom 30. rocznicy strajku.

Oficjalna premiera komiksu będzie miała miejsce 14 grudnia br. podczas uroczystych obchodów rocznicowych w Bieruniu. Publikacja nie będzie dostępna w wolnej sprzedaży.(wit)

Komentarze