Elektrownia atomowa, czy fabryka broni jądrowej?00:40:00

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Broń jądrowa miała być skutkiem ubocznym prac nad ujarzmieniem potencjału atomowego, który miał zapewnić ludzkości trwały dostęp do taniej energii. Okazuje się jednak, że elektrownie atomowe, zwłaszcza te budowane w ramach sowieckiego Bloku Wschodniego miały przede wszystkim zadanie wytwarzać ładunek do broni masowego rażenia, a pochodzące z tego procesu nadwyżki energii były w rzeczywistości skutkiem ubocznym. Nie powinno zatem dziwić, że wokół tzw. przemysłu atomowego narosło wiele kłamstw, a niewygodna prawda do dziś bywa ukrywana.

Zdaniem prof. dr hab. Mirosława Dakowskiego, specjalisty w dziedzinie fizyki jądrowej oparcie potencjału gospodarczego kraju na energii atomowej jest nie tylko niebezpieczne, ale wręcz nieopłacalne, gdyż w XXI wieku koszta uzyskania tzw. czystej energii z odnawialnych źródeł są o wiele mniejsze. Co jakiś czas wraca jednak temat budowy polskiej elektrowni atomowej, która ma być remedium zarówno na wysokie ceny jak i problemy z niedoborem energii w kraju. Warto jednak zwrócić uwagę kto lobbuje za tym rozwiązaniem i dlaczego poleca Polsce tę przestarzałą technologię?

---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------

Darowizny prosimy kierować na fundację Inicjatywa Przeciw Cenzurze.
Nr konta: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: redakcja@emisja.tv

Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie/

Film znajduje się w katalogu: Debaty i konferencje


Komentarze