Sierpniowa niedziela i Lusia .00:36:29

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: YugoKoral
Krótki spacer na Zdrowie .
Tramwaj typu 5N I 5ND .
I Lusia na łące .
Chwila odpoczynku pod pomnikiem minionych czasów . I kilka słów o tym pomniku .
W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli m.in.: członek Biura Politycznego KC PZPR, przewodniczący Centralnej Rady Związków Zawodowych Władysław Kruczek, członek KC PZPR Stefan Misiaszek, minister przemysłu lekkiego Tadeusz Kunicki, prezydent m. Łodzi Jerzy Lorens, I sekretarz KŁ PZPR Bolesław Koperski, córka Juliana Marchlewskiego Zofia Marchlewska. Czyli relikty PRL-u .
Oraz Teren poligonu który pierwotnie wchodził w skład majątku Brus. Jeszcze w pierwszej połowie XIX w. zalesiony, później przeznaczony pod uprawy rolne. Swoim obszarem sięgał dzisiejszej ul. Namiotowej. Tędy biegła ukosem droga z Brusa do Żabieńca, której fragment można odnaleźć jeszcze na zdjęciach lotniczych z II wojny światowej i planach miasta z pierwszych powojennych dziesięcioleci. W północnej części terenu w okolicy przeprowadzonej przez teren poligonu w latach 60. ul. Biegunowej na początku XX w. wydobywano piasek i żwir. Po południowej stronie tej ulicy istnieje naturalne zagłębienie pierwotnie zabagnione. Po zmeliorowaniu w drugiej połowie XIX w. w miejscu tym kopano torf. Pozostałością po tym był płytki zbiornik wodny, w ostatnich latach coraz bardziej zarastający.
Ale tu :Naukowcy przypuszczają, że właśnie na terenie poligonu, mogły zostać pochowane szczątki Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc twórcy i dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Skazanego w grudniu 1946 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi na karę śmierci (oskarżał go prokurator Czesław Łapiński, który wnosił o karę śmierci dla rotmistrza Witolda Pileckiego). https://polskaniepodlegla.pl/wydarzenia/item/2100-lodzkie-pole-smierci-poligon-brus-wciaz-przeszukiwany?fbclidIwAR05J9d5iugsjxekSGRw4pcdrQGU9uQwMzek6H3S-mqQ-_nmBo0KGhwDsd0

WIĘC ZWIEDZAJCIE TE I INNE MIEJSCA .

Film znajduje się w katalogu: Turystyka


Komentarze