SPRAWIEDLIWI WŚRÓD NARODÓW. Historia rodziny Jaroszów [FILM IPP TV]00:41:36

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: IdzPodPrad
Reportaż o polskiej rodzinie, która przez izraelski Instytut Yad Vashem została odznaczona medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Główną bohaterką filmu jest Marianna Jarosz-Kasnodębska z podlubelskich Piask. Przed wojną było to miejsce, gdzie Polacy i Żydzi żyli zgodnie i spokojnie. Po wybuchu II wojny światowej Niemcy zgotowali jednak piekło piaseckim Żydom. W tym strasznym czasie Polacy narażali życie, by ratować swoich żydowskich sąsiadów. Jest to historia niezwykła, bo opowiedziana przez świadka tych zdarzeń. Pani Marianna i jej rodzina przez całą wojnę udzielała pomocy Żydom, a ich dom i zabudowania niejednokrotnie stawały się schronieniem dla osób ukrywających się przed Niemcami.
Polacy są najliczniejszą grupą odznaczonych medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, pomimo że tylko w Polsce podczas II wojny światowej groziła kara śmierci z rąk Niemców za pomoc Żydom.

Scenariusz i reżyseria: Marzena Chojecka
Rozmawiały: Kornelia Chojecka, Marzena Chojecka
Montaż: Weronika Machała, Agata Machała
Zdjęcia: Weronika Machała, Eunika Chojecka
Udźwiękowienie: Weronika Machała
Miks audio: Michał Gębala

Fragmenty z książki pani Marianny Jarosz-Kra
snodębskiej Wspomnienia o zaginionym świecie żydowskim w Piaskach oraz Edyty Nowak Zarys Dziejów Żydów w Piaskach czytała: Marzena Chojecka

Muzyka: Pannónia Klezmer Band, The Glass House, Accorinet Klezmer Band
Pomoc w realizacji zdjęć: Lidia oraz Iga Kopeć

Współpraca: Fundacja Twój Ruch

Film znajduje się w katalogu: NOWOŚCI


Komentarze