Dlaczego przestaliśmy chodzić na zebrania? - rozmowa z dwojgiem świadków Jehowy00:55:47

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: Swiatusy
Dlaczego Renata i Grzegorz przestali chodzić na zebrania? Co się z nimi stało po prawie 30 latach w prawdzie?

Pierwszy wywiad na kanale i to wywiad szczególny! Dziś rozmawiamy z rodzicami Sary, którzy zdecydowali się opowiedzieć o tym, co stało za ich decyzją. Dajcie dużo serducha, bo to było dla nich prawdziwe wyznanie.
Odcinek kierowany jest w pierwszej kolejności do dawnych towarzyszy naszych gości dlatego jest tu dużo świadkowskiej nowomowy. Wyjaśnienia powinny pojawić się w wideo, ale zostawiamy je też tu:

To pokolenia nigdy nie przeminie - to jedno z podstawowych wierzeń Świadków Jehowy. Wg. ich wykładni, armagedon przyjdzie na ziemię za życia pokolenia, o którym mówił Jezus Chrystus. Zgodnie z ich wierzeniami, chodzi o wydarzenia z roku 1914, kiedy to Chrystus zaczął rządzić jako król w niebie. Ludzie, którzy byli naocznymi świadkami tych wydarzeń mieli jeszcze żyć na ziemi, kiedy przyjdzie koniec świata. Ta nauka była wielokrotnie zmieniana w miarę upływu lat, np. miało chodzić o ludzi, którzy mogli być świadomi w roku 1914 - czyli mieć np. 10 lat, potem miało chodzić o osoby które żyły w roku 1914 (czyli, również o malutkie dzieci). W ostatniej formie chodzi o dwie zazębiające się grupy ludzi, które żyły przez jakiś czas na ziemi we wspólnym okresie. Np. ktoś kto się urodził w 1914 r. umarł w roku 1992, a ktoś się urodził w roku np. 1991, to wg. Świadków Jehowy - tworzą jedno pokolenie, przy czym nie do końca chodzi o datę narodzin i śmierci, ale o datę namaszczenia (kolejna nauka), ale żeby tego nie komplikować - zostańmy przy takim uproszczeniu.


poznać prawdę - gdy zaczynasz studiować ze Świadkami i uczyć się ich nauk to poznajesz tzw. prawdę. Wcześniej żyłeś w kłamstwie. To takie wewnętrzne nazewnictwo. Praktycznie każdy świadek używa tego sformułowania. Oznacza ono również po prostu zostanie świadkiem Jehowy poznać prawdę


umówieni na głoszenie - umówieni na chodzenie po domach, o określonej godzinie, w określonym miejscu

światła się zmieniały - to określenie na zmianę nauki świadków. np. gdy zmieniają się jakieś wierzenia, to świadkowie nie mówią, że wierzą od teraz w coś innego, tylko mówią że przyszło nowe światło. To takie nawiązanie do tego, że wg. nich Bóg Jehowa ich oświeca, ale nie tak od razu zapala światło, tylko tak stopniowo.


pionierujemy - czyli od czasu do czasu zostają pionierami, czyli osobami, które w danym miesiącu głoszą min. 50 godzin miesięcznie


Jak zatem rozumieć słowa Jezusa o tym pokoleniu? Składa się ono z dwóch zazębiających się grup pomazańców: tych, którzy oglądali początki spełnienia się znaku w roku 1914, oraz tych, którzy będąc już namaszczeni, przez jakiś czas żyli jednocześnie z tą pierwszą grupą. Przynajmniej niektórzy z drugiej grupy pomazańców doczekają początku nadchodzącego wielkiego ucisku. Chrześcijanie z tych dwóch grup tworzą jedno pokolenie, ponieważ jako pomazańcy przez pewien okres żyli jednocześnie.

miała punkt - na zebraniach świadkowie odgrywają różne scenki z głoszenia. Jeżeli komuś przypadnie przydział odegrania takiej scenki, to potocznie mówią, że mają punkt na zebraniu

Sala zgromadzeń (takich większych spotkań) Świadków. Znajduje się w Warszawie, na Ursusie

Teodor Jaracz - ówczesny członek Ciała Kierowniczego ŚJ


obwodowy - taki starszy, który co pół roku odwiedza po kolei zbory na danym terenie i przeprowadza audyt. Tę wizytę świadkowie nazywają obsługą

Jackson - gdy w Australii Królewska Komisja badała sprawę molestowania dzieci w różnych kościołach, między innymi analizowano sprawę Świadków Jehowy, przed sądem musiał stawić się Geoffrey Jackson, czyli jeden z obecnych członków ciała kierowniczego ŚJ.

Kurs Pionierski - takie wewnętrzne szkolenie dla osób które były ponierami przez min. 1 rok. Uczysz się tam jeszcze skuteczniej głosić i być lepszym świadkiem Jehowy

Brata - czyli innego Świadka Jehowy. Świadkowie nazywają się braćmi i siostrami. Jak kogoś nie znasz, to często zwracasz się do niego Bracie Jarku, albo Siostro Zosiu. Większość sobie mówi po imieniu, ale gdy dzieli was różnica wieku, to używasz takiego określenia.

miałbyś komitet - czyli odbyła by się taka wewnętrzna rozprawa, sąd świadków, aby ustalić czy możesz być dalej świadkiem jehowy czy trzeba cię wykluczyć ze społeczności.

brak błogosławieństwa - świadkowie uważają, że gdy w danym zborze nie ma nowych studiów, ludzie na danym terenie nie słuchają i nie chcą zostawać świadkami, to najczęściej jest winą tego że Jehowa nie błogosławi temu zborowi, bo ktoś z członków tego zboru, ukrywa jakiś grzech.

Nasza codzienność:
Sara: https://www.instagram.com/sara_pisze/ oraz blog https://sarapisze.pl
Edwin: https://www.instagram.com/guru_reklamy/

************
Morning Routine by Ghostrifter Official | https://soundcloud.com/ghostrifter-official
Music promoted by https://www.free-stock-music.com
Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported
https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en_US

Komentarze