Ryba dzięki której schudniesz i będziesz żyć wiecznie!00:06:11

zwiń opis video pokaż opis video
Koniecznie Zobacz - Kobieta w wieku 24 lat ważyła 300kg teraz wygląda jak gwiazda - https://youtu.be/dUkKaBoeXs0

Miejsce 1 https://www.youtube.com/watch?vSWyeeMzjvIo&listPLmchXQE_b9Ovs-oZyDj-mGtlQP6BpVbUR
Miejsce 2 https://www.youtube.com/watch?veFuyQP2BLn8&listPLmchXQE_b9OvleJMbvE3w5Nx5v1fXPce8

Odwiedź nas na: https://projektnatura24.pl/
Zapisz się na Newsletter: https://projektnatura24.pl/zapisz-sie/
++++++++
Dziś na naszym kanale zupełnie niezwykły, świąteczny odcinek poświęcony wyjątkowej rybie, która od wieków gości na polskich stołach nie tylko od święta. Opowiem Państwu o śledziach - jednej z niewielu ryb, której spożywanie nadal jest eko, a do tego wyjdzie nam na zdrowie! A wszystko to przy okazji premiery wyjątkowej książki pt.: ,,Ambasada śledzia Marty Sawickiej i Filipa Danielaków, którzy od ponad dekady prowadzą w Polsce restobary gdzie serwują śledzia w wielu ciekawych odsłonach.

Czy wiedzieliście wcześniej, że nie tylko Polacy przypisują sobie prawa do śledzia jako potrawy narodowej? Jak się okazuje ,,naszym ukochanym śledzikiem od wielu wieków zajadają się również Holendrzy i Duńczycy. Japończycy uwielbiają śledziową ikrę, a berlińskie rolmopsy i bismarcki do dziś są dla Niemców rarytasem. Śledziem zajadają się jednak nie tylko ludzie. Szaleją za nimi również orki i foki, ale to, co czyni śledzia wyjątkowym to nie tylko jego smak, niepowtarzalna konsystencja i ogólnodostępność. Ryba ta ma również niezwykłą historię i niezliczone właściwości odżywcze.

Czy jesteście ciekawi, czym może Was zaskoczyć śledź? Posłuchajcie!

Badania wykazały, że śledź stanowi element ludzkiej diety już od czasów
prehistorycznych! W polskiej wsi Rzucewo nad Zatoką Pucką, dawnej osadzie rybaków i łowców fok, odnaleziono szczątki śledzi sprzed aż 3800 lat! Z tego wynika, że jedzenie śledzi mamy w genach. I dobrze! Bo to ryba o ogromnym znaczeniu dla kultury i rozwoju gospodarczego nie tylko krajów basenu Morza Bałtyckiego, ale i całego świata. Śledź od pokoleń był dostępny i kochany przez wszystkich - biednych i bogatych, bo jak się okazuje tego samego śledzia jadał przed laty lud i królowie. Dziś śledzik jednoczy rodziny biesiadujące przy wigilijnym stole, no bo któż z nas wyobraża sobie Wigilię bez tej tradycyjnej potrawy postnej? Pewnie niewielu z Was wie, że śledzie możemy rozróżnić na wiele sposobów. Jeśli weźmiemy pod uwagę gatunek będziemy mieli do czynienia ze śledziem pacyficznym, bałtyckim, obłym, patagońskim i złotośledziem. Z kolei moment połowu i dojrzałość śledzia wskaże nam różnice pomiędzy matiasami, ulikami, szmalcówkami, mleczakami, ikrzakami, krawatami oraz śledziami pustymi lub suchymi. Ze względu na sposób przyrządzenia wyróżniamy śledzie zielone, moskaliki, bismarcki, rolmopsy, piklingi, kipery i śledzie czerwone. Dużo tego, prawda? Ale to jeszcze nie koniec niespodzianek, które szykuje dla nas śledzik.

Śledź to zdrowie!

Wielu z nas poszukuje recepty na długowieczność Sekretem Holenderki, Hendrikje van Andel-Schipper, która dożyła aż 115 lat, było spożywanie przynajmniej jednego śledzika dziennie. Skąd jednak przekonanie, że to właśnie śledzik przedłużył jej życie?

Śledź jest rybą tłustą, ponieważ zawiera średnio 12 do 15 proc. tłuszczu, ale jednocześnie jest rybą niskokaloryczną, ponieważ w 100 g znajduje się jedynie 160 kalorii. Warto jednak pamiętać, że tłuszcz rybi zawiera cenne kwasy omega-3, które odpowiadają za spalanie tłuszczu i pomagają w odchudzaniu, a więc warto sięgać po śledziki kiedy jest się na diecie. Potwierdzeniem tej teorii może być dla niektórych fakt, że osobisty lekarz kanclerza Bismarcka kazał mu walczyć z otyłością dietą ze śledzi. Oprócz tego są one bogate w antyoksydanty oraz w niemal wszystkie potrzebne nam do utrzymania dobrego zdrowia witaminy - witaminę A, D, E i K oraz szereg witamin z grupy B, w tym witaminę B1, B2, B3, B6 i B12. Żeby tego było mało mają w sobie kwas foliowy, a więc należą do nielicznych ryb, które mogą być spożywane przez kobiety w ciąży. Ważną informacją jest również fakt, że śledź ma w sobie mało rtęci, której tak bardzo obawiamy się dziś w rybach! Znajdziemy w nich za to wapń, fosfor, potas, magnez, cynk, żelazo i oczywiście jod.

CIĄG DALSZY NA FILMIE...
++++++++
Zastrzeżenie: Materiały i informacje zawarte w kanale Projekt Natura są przeznaczone wyłącznie do celów ogólnych i edukacyjnych i nie stanowią porady prawnej, medycznej ani innej profesjonalnej porady w jakiejkolwiek sprawie. Oświadczenia te nie zostały ocenione przez żadne organizacje i nie są przeznaczone do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek chorób. Zawsze należy zasięgnąć porady lekarza.

Komentarze