5 mitów na temat związków00:12:01

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: RobertMarchel
Często nie zdajemy sobie sprawy, że wierzymy w pewne mity, które mocno odbijają się na naszym związku. Kierujemy się zasłyszanymi stereotypami, bierzemy do serca rady innych i powielamy schematy widoczne w rodzinie. Na tym nagraniu obalam najpowszechniejsze mity i przedstawiam bardzo ciekawe wyniki badań, które pozwolą Ci przyjrzeć się dokładnie Twojemu podejściu do związków. Sprawdź koniecznie

Źródła:
Esther Perel- Kocha, lubi, zdradza. Nowe spojrzenie na problem wierności i niewierności w związku.
John Gottmann, Nan Silver- Siedem zasad udanego małżeństwa,
What makes Love Last? How to build trust and avoid betrayal
Amity Kramer- How new parents keep their love alive and well
Stanley, S., Amato, P., Johnson, C., & Markman, H. (2006). Premartial education, marital quality, and marital stability. Findings from a large, random, household survey.
Albrow, J., Measelle, J., Cowan, P., & Cowan, C. (2009). Linking marital conflict and childrens adjustment: The role of young childrens perceptions.
Gottman, J. M. (1994). What predicts divorce? The relationship between marital processes and marital outcomes. Hillsdale, NK: Lawrence Erlbaum Associates
Gottman, Levenson(1999)What Predicts Changes in Marital Interaction Over Time? A study of alternative models
Zimet D, Jacob T. Influences of marital conflict on child adjustment: review of theory and research.


Znajdź mnie
Strona:
http://jakzdobywac.pl - szeroko o relacjach damsko-męskich
Facebook:
http://www.facebook.com/robertmarchel

Kanał na którym jesteś porusza tematykę relacji damsko-męskich - a jeszcze więcej wiedzy w tym temacie znajdziesz w moich kursach, których pełna lista jest dostępna tutaj: https://kursy.jakzdobywac.pl/

Ludzie dobierali się w pary od zawsze, a małżeństwo jest jedną z najstarszych instytucji społecznych, ekonomicznych, religijnych i prawnych na świecie. Nie brakuje opinii na temat tego, co sprawia że działa. Niestety, większość takich ludowych mądrości nie opiera się na dowodach naukowych, a niektóre są całkowicie błędne. W dzisiejszym filmie przedstawię wam najczęściej spotykane mity dotyczące relacji, z którymi spotykam się w swojej pracy.

Mit nr 1.
Wspólne hobby jest najważniejsze

Czy wiedziałeś, że wiele portali randkowych prosi użytkowników o wpisanie swoich zainteresowań w profilu, po to by sugerować im partnerów na podstawie wspólnych hobby i aktywności?

Większość ludzi przy doborze partnera bardziej ceni sobie wspólne zainteresowania niż dopasowanie seksualne lub zbieżność przekonań religijnych czy politycznych!

Dobrze jest mieć wspólne hobby, ale jego waga jest przeceniana. Niestety to nie ilość spędzanego wspólnie czasu stanowi o jakości związku. Ważne jest, żeby ten czas był jakościowo wykorzystany. Kiedy robicie coś razem, bez względu na to czy jest to wyjazd do teściów, czy wyjście do pokoju zagadek liczy się to jaka atmosfera panuje między Wami. Czy jesteście dla siebie życzliwi? Czy oboje jesteście zainteresowani rozmową, czy bardziej swoimi smartphonami? Czy słuchacie się z uwagą?

Świetnym przykładem tego, że duża ilość czasu spędzanego razem, a nawet wspólny cel, nie zawsze służy związkowi, są również pary pracujące ze sobą. Wówczas krytyka działań na polu zawodowym jest brana personalnie, a niesnaski z życia prywatnego przekładają się na życie zawodowe. Pomimo wspólnego celu, wasze drogi się rozmijają. Nie ma wprawdzie twardych statystyk pokazujących, że pary pracujące razem częściej się rozstają, jednak aż 65% ankietowanych(wg portalu praca.pl) wolałoby nie pracować ze swoją partnerką w jednej firmie, a wśród tych, którzy kiedykolwiek tak pracowali, aż 89% nie chce tego już powtarzać! Pamiętajcie więc, jakość, nie ilość!

Mit 2
Nie wolno iść spać w gniewie.

To jeden z ulubionych banałów naszych babć. Wprawdzie wspomniano o nim już w Biblii(Niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce Ef, 4, 26) Jednak umówmy się, że trochę rzeczy od tamtego czasu uległo zmianie.

Ta rada nakazuje parze jak najszybsze zakończenie konfliktu i natychmiastowe rozwiązanie problemu. Właściwie, wskazuje ona, że samo zakończenie wrogich działań jest rozwiązaniem. Niestety, to nie jest takie proste.

Każdy ma swoje własne metody radzenia sobie z nieporozumieniami, a badania wskazują, że około 2/3 powtarzających się problemów w małżeństwie nigdy nie zostanie rozwiązanych z powodu różnic osobowości - niezależnie od tego jak późna zastanie was noc, wątpliwe jest, że dojdziecie do trwałego porozumienia w sprawie piramidy brudnych naczyń w zlewie, lub bałaganu w aucie. Bardziej prawdopodobne w tej sytuacji jest usłyszenie piania koguta.

Komentarze