Jak ściągnąć papier brzozowy i korę na np. proste naczynia00:04:47

zwiń opis video pokaż opis video
Witajcie :) dzisiaj zademonstrujemy Państwu jak skutecznie pozyskać płat kory brzozowej lub jej papier do różnych zastosowań.

Pamiętajcie starajcie się nie niszczyć drzew i otoczenia jeśli nie wymaga to naszej walki o życie :) a w ramach praktyki róbcie to z głową i nie jak kowal.

PS zostawiajcie po sobie porządek las jest naszym drugim domem :)

Informacja o zastosowaniu kory brzozy na kanu:

Canoe (pol. Kanu), to tradycyjna łódź wiosłowa (czasem żaglowa) Indian północnoamerykańskich; stanowiła ogromny wkład w eksplorację i podbój wschodnich obszarów kontynentu przez przybyszów z Europy, którym ułatwiała poruszanie się po bogatym w rzeki i jeziora terenie.

Pierwotnie były to dłubanki (czasem z drewna balsa) o coraz doskonalszych kształtach, ale w czasach historycznych pojawiły się canoe kryte korą lub skórami zwierzęcymi, przy czym spoiny uszczelniano żywicami lub tłuszczami zwierzęcymi. Kryte korą brzozową canoe było lekkie i tym samym łatwe do przenoszenia pomiędzy ciekami wodnymi, miały małe zanurzenie, a więc mogły poruszać się nawet wzdłuż niewielkich strumieni. Sposób wiosłowania tymi wąskimi i wywrotnymi łodziami pozwalał Indianom i traperom poruszać się cicho i szybko.

Szkielet canoe budowano z gałęzi świerkowych, wyjątkowo z czerwonego cedru. Pokrycie z kory zszywano przy użyciu włókien roślinnych lub jelit zwierzęcych, a następnie uszczelniano. Wewnętrzne lico kory znajdowało się po wewnętrznej stronie łodzi, gdy powierzchnię zewnętrzną często bogato malowaną stanowiła zewnętrzna gładź kory brzozowej. Dziób i rufa były zakończone półokrągło ze znacznym wychyleniem w kierunku wnętrza łodzi. Symetria canoe powodowała, że można było nim pływać w obu kierunkach, przy prostej zmianie osadzenia wioślarzy.

Canoe były używane na wschód od Gór Skalistych, a zwłaszcza w regionie Wielkich Jezior. Różniły się rozmiarami: od małych jedno- i dwuosobowych do poruszania się po mniejszych rzekach i strumieniach, aż po canoe podróżne (wojenne) o długości 12-13 metrów z ośmioma, a nawet dziesięcioma wioślarzami (wyjątkowo budowano jeszcze większe, obsługiwane nawet przez dwudziestu wioślarzy-wojowników) do poruszania się w obrębie krainy Wielkich Jezior. Canoe średniej wielkości (około 8-metrowej długości), służące do poruszania się po mniejszych jeziorach i średniej wielkości rzekach, obsługiwało zazwyczaj 4-5 ludzi, najczęściej podczas wypraw wojennych.

Niewątpliwą ciekawostką była znaczna elastyczność konstrukcji, co pozwalało pokonywać w canoe porohy, a nawet mniejsze wodospady.

Miejsce: Cygański Las Bielsko-Biała
Materiał kręcony: Honor view 20

Jeśli podobają się Państwu nasze filmy prosimy o łapki w górę oraz
subskrybcje.


Zapraszamy na nasze kanały:

Facebook Brygada Operacyjno Szturmowa
https://www.facebook.com/Brygada-Operacyjno-Szturmowa-K%C5%82odzko-143537659026155/

Facebook Inna strona instruktażu
https://www.facebook.com/inna.strona.instruktazu/

CDA.pl Inna strona instruktażu
https://www.cda.pl/instruktor-sadzik/vfilm

Jeśli chcieli by państwo nas wspomóc w zakupie sprzętu
oraz w tworzeniu bardziej profesjonalnych materiałów
zapraszamy na nasz patronite

https://patronite.pl/inna-strona-instruktazu
bushcraft

#jaksciagnackore #survival #bushcraft
więcej

Komentarze