W którą stronę OBRACA SIĘ TANCERKA?00:02:49

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: iWiesz
2/3 ludzi uważa, że wykonuje piruet zgodnie z ruchem wskazówek zegara na lewej stopie. Pozostali widzą jakby poruszała się na prawej stopie, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. W którą stronę NAPRAWDĘ obraca się tancerka?

Podobało się? KLIKNIJ TUTAJ https://www.youtube.com/iWiesz?sub_confirmation1 i zasubskrybuj kanał! zajrzyj na INSTAGRAM https://www.instagram.com/iwiesz/ i obejrzyj inne moje filmy! Na pewno znajdziesz w nich coś ciekawego

Oglądasz #iWiesz

Autor: Karol Kania
KONTAKT: piszesz@iwiesz.to

Jesteś ciekawy świata? Sprawdź iWiesz w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/iwiesz/
Instagram: https://instagram.com/iwiesz/

Opis dla zasięgu (por. wikipedia)

Wirująca tancerka (ang. The Spinning Dancer) animowane złudzenie optyczne pokazujące tancerkę wykonującą piruet. Animacja ta stworzona została przez grafika Nobuyuki Kayaharę. Niektórzy obserwatorzy widzą początkowo, że tancerka obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, inni że przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Złudzenie to wynika z braku widzialnych wskazówek dot. głębi np. ręce tancerki mogłyby równie dobrze obracać się przed nią w lewo albo za nią w lewo, a więc ona zgodnie albo przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, na lewej albo prawej nodze. Gdy tancerka znajduje się bokiem do obserwatora, widzi on zarys jej twarzy i może rozpoznać, czy skierowana jest w lewo czy też w prawo. Niemożliwe jest jednak stwierdzenie, czy następnie obróci się ona twarzą czy też plecami w stronę obserwatora, gdyż jej sylwetka jest zaciemniona. Dlatego też nie wiadomo, czy to jej prawa czy też lewa noga dotyka podłoża.

Podobnym złudzeniem optycznym jest np. tzw. sześcian Neckera.

Subskrybujesz, iWiesz więcej!

Komentarze