Z kalendarza liturgicznego: święto św. Wojciecha, patrona Polski00:07:59

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: chrobryszlak
23 kwietnia przypada uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski.

Święty Wojciech, czyli Adalbert, pochodził z możnego czeskiego rodu Sławnikowiców, spokrewnionego z rodem Piastów. Żoną pierwszego historycznego władcy Polski Mieszka I i matką pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego była bowiem czeska księżniczka Dobrawa, zwana w Polsce Dąbrówką.

Adalbert był biskupem Pragi, ale z powodu sytuacji politycznej w Czechach musiał opuścić swoją ojczyznę. Wstąpił do zakonu benedyktyńskiego i przyjął imię Wojciech, by przybyć w końcu na dwór Bolesława Chrobrego i ruszyć z misją chrystianizacji pogańskich Prus.

Niewiele wiemy, o tym, jak misja przebiegała, wiadomo, że zakończyła się męczeńską śmiercią biskupa Wojciecha 23 kwietnia 997 roku. Jak podają kronikarze, Bolesław Chrobry wykupił ciało z rąk Prusów, a okup wynosił tyle złoto, ile ciało ważyło.

Jego doczesne szczątki spoczęły w GnieźŸnie i miejsce to stało się natychmiast celem pielgrzymek wiernych z całej Europy, a zamordowanego biskupa otoczył nimb świętości. Dlatego już w 999 r. Papież Sylwester II ogłosił go świętym.

W 1000 roku do jego grobu przybył cesarz niemiecki Otton III. Wizyta, oprócz wymiaru religijnego, miała też ogromne znaczenie polityczne. Spotkanie cesarza z polskim władcą w stolicy młodego polskiego państwa przeszło do historii jako Zjazd GnieŸźnieński i było jednym z ważniejszych wydarzeń w ówczesnej Europie.

Biskup Wojciech stawał się po śmierci patronem współpracy i jedności duchowej chrześcijańskiej Europy oraz patronem Polski. Wówczas utworzono też pierwszą polską metropolię ze stolicą w GnieŸnie. Arcybiskupem gnieźŸnieńskim został mianowany brat św. Wojciecha Radzim.


WESPRZYJ CHROBRY SZLAK TV
Poprzez Klub imienia Romana Dmowskiego
nr konta 61 2530 0008 2059 1008 1565 0001
z dopiskiem: Darowizna na cele statutowe

Film znajduje się w katalogu: Kościół


więcej

Komentarze