Oczekiwał pomocy od opieki. Po wyroku został zabrany do Domu Pomocy Społecznej.00:04:53

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: dlaCiebietv
Historia, która przydarzyła się panu Adamowi i jego wujkowi Stanisławowi jest, jak twierdzi pan Adam, nieludzka i niesprawiedliwa.

Pan Stanisław 83-letni mieszkaniec Góry Piasku jest samodzielny, kontaktowy, a przede wszystkim bardzo mocno związany ze swoim domem. Został on w jednej chwili tego domu pozbawiony. Stało się tak na skutek wyroku sadowego, który skierował Pana Stanisława do Domu Pomocy Społecznej.

Z opinii pana Adama, opieka społeczna w nieludzki sposób potraktowała pana Stanisława, ponieważ zabrała go z miejsca, gdzie godnie żył. Fakty, są takie, że specjaliści z MOPS poprosili biegłych aby ci stwierdzili czy Pan Stanisław może sam funkcjonować w swoim domu.

Dlaczego, mimo próśb pana Adama, żeby wujka zostawić w domu,opieka społeczna wysłała pismo do sądu, który wydał wyrok, by umieścić pana Stanisława w DPS? Dlaczego, skoro ma stworzone dobre warunki mieszkaniowe, jest samodzielny i oczywiście nie został by bez pomocy - pyta opiekun?

Skontaktowaliśmy się z opieką społeczną, prosząc o wyjaśnienie tej sprawy i poznanie drugiej wersji ze stron tej przykrej historii.



Wyjaśnienie opieki społecznej w Jaworznie

Ustawa o pomocy społecznej wskazuje, iż osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej (DPS).

W przypadku, gdy osoba, która nie jest zdolna do zaspakajania podstawowych potrzeb życiowych lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej, ośrodek pomocy społecznej jest zobowiązany do zawiadomienia o tym właściwego sądu, który rozważy na podstawie zebranych materiałów dowodowych i badania biegłego lekarza sądowego, zasadność umieszczenia osoby w DPS bez jej zgody.

Jeżeli osoba, wobec której wydano postanowienie odmawia stawienia się w domu pomocy społecznej lub w inny sposób utrudnia wykonanie tego postanowienia, sąd z urzędu lub na wniosek ośrodka pomocy społecznej, może zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie osoby do domu pomocy społecznej przez Policję.

Zgodnie z art. 46a ust.3 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, w trosce o bezpieczeństwo i poszanowanie zdrowia psychicznego klienta, zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie przez Policję, musi nastąpić w obecności lekarza, pielęgniarki lub zespołu ratownictwa medycznego. Sąd w dokumentacji dotyczącej doprowadzenia wskazuje taki podmiot leczniczy.

MOPS Jaworzno

Pomimo że instytucje w sensie prawnym zachowały się należycie, to pan Adam i jego wujek, w sensie moralnym czują się dalej pokrzywdzeni.

Ja tak tego nie zostawię, będę walczył o wujka by mógł wrócić do domu, do swojego domu, tu jest jego miejsce - mówił opiekun prawny.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl
więcej

Komentarze