Czemu chrześcijański Bóg nie istnieje odc. 1 - Wszechwiedzący zmienia zdanie00:18:06

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: Smiem_Watpic
Poprawka! Psalm 139:16
W 1:32 mówię że skłaniam się żeby odczytywać to jako komentarz o wszystkich dniach w ogóle. No cóż, ŹLE się skłaniałem. Już się tak nie skłaniam.
W komentarzach, użytkownik o loginie Adam poinformował mnie iż przekład którego użyłem nie oddaje faktycznego sensu tego wersetu. Inne źródła to potwierdzają. Jak się okazuje jest to bardzo trudny werset to przetłumaczenia, i przeróżne warianty tłumaczeniowe z niego wynikły.
Biblia Gdańska mówi tak:
Niedoskonały płód ciała mego widziały oczy twoje; w księgi twoje wszystkie członki moje wpisane są, i DNI, W KTÓRYCH kształtowane BYŁY, gdy jeszcze żadnego z nich nie było.

Podobnie NIV mówi:
Your eyes saw my unformed body; all the DAYS ordained FOR ME were written in your book before one of them came to be.

Więc z pewnością NIE chodzi o wszystkie dni w ogóle. Chodzi o dni lub członki (nie jest to jasne) podmiotu lirycznego.
Natomiast nadal uważam że werset ten świadczy o tym że Bóg zna przyszłość. Wg. tego wersetu, z tego co rozumiem, albo zna przyszłe dni tej osoby (a trudno by twierdzić że zna dni TYLKO tej jednej osoby). Albo zna przyszły wygląd osoby która gada w tym Psalmie. Tak czy siak uważam że świadczy to o wybiegającej w przód wiedzy Boga.

Ciekawostka:
ŻADNE angielskie tłumaczenie w moim BibleWorks nie ma fragmentu który mówiłby że oczy Boga widziały jego (podmiotu lirycznego) czyny. Mimo tego że Biblia Tysiąclecia lub Brytyjka tak to tłumaczy. Raczej chodzi tam o zarodek/niedoskonały płód ciała (dosłownie to ma w hebrajskim oznaczać coś w rodzaju zawiniątko).

__________________________________________________

W 4:56 obiecuje zastrzeżenie - oto ono:
Oczywiście z faktu że ktoś od minus nieskończoności do jakiegoś punktu w przeszłości wiedział wszystko nie wynika iż nie może dowiedzieć się czegoś nowego.

Jesteśmy w stanie sobie wyobrazić Boga który wiedział wszystko od minus nieskończoności do punktu zero w którym np. zaczął zapominać rzeczy. Np. w wyniku tego że dzięki swojej wszechmocy rzucił na samego siebie takie magicznie zaklęcie iż jego wszechwiedza zmniejszyła się w po prostu bardzo dużo wiedzy (dlatego że chciał skosztować rozkoszy uczenia się chociażby). Wówczas mógłby się nauczyć czegoś nowego po punkcie zero w którym utracił swoją wszechwiedzę.
Natomiast byłoby to sprzeczne z chrześcijańskimi dogmatami, które postulują że Bóg był, jest i będziesz wszechwiedzący.

Linki:
Youtube - http://www.youtube.com/c/ŚmiemWątpić
Patronite - https://patronite.pl/smiemwatpic
Facebook - https://www.facebook.com/smiem.watpic.yt
Oficjalna strona - https://smiemwatpic.pl
Twitter - https://twitter.com/smiemwatpic
Instagram - http://www.instagram.com/smiem_watpic/
Smiem.watpic.yt@gmail.com

Komentarze