Argument Kosmologiczny Kalam - Czy przyczyną wszechświata była osoba?00:25:52

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: Smiem_Watpic
Zdarzenie/czynność która ma wyłącznie wyjaśnienie naukowe:
Chciałem uprzedzić potencjalną krytykę i poinformować was że kiedy mówię że nie wiadomo mi o żadnej czynności która ma wyjaśnienie osobowe i brak naukowego, to nie mam na myśli że jestem filozoficznym naturalistą, i twierdzę że wiem na pewno że w świecie istnieje tylko to co materialne. Uwzględniam tą notkę, bo wiem że są tam we wielkim świecie ludzie którzy tylko czekają aż ateista wypowie coś takiego żeby zrugać go za wykluczanie istnienia bytów nadprzyrodzonych.

Linki do całych filmów/podcastów z których wyrwałem argumenty:
Argument pierwszy (oraz drugi i trzeci): https://www.youtube.com/watch?vpO3mryntXwo
Argument drugi: http://www.reasonablefaith.org/debate-on-the-kalam-argument
Argument trzeci: https://youtu.be/Dqc42ZB24ew?t48m25s
Prace Wesa Morristona:
http://spot.colorado.edu/~morristo/selected-papers.html
A oto jego artykuł który zainspirował mnie do rozważenia konkretnie kwestii osobowości przyczyny:
http://spot.colorado.edu/~morristo/wes2craig1.pdf

Niezmienna przyczyna się zmienia:
Tutaj chciałbym poruszyć kwestię bezczasowej przyczyny która coś powoduje. Tą kwestię poruszam w 4:50 twierdząc że coś takiego jest niemożliwe. Twierdzę tak, ponieważ zdaje mi się to logicznie sprzeczne. Osoba która twierdzi że niezmienna rzecz coś spowodowała tak naprawdę mówi jest takie coś co jest niezmienne oraz nie jest niezmienne. Jeżeli coś tutaj ubiega mojemu zrozumieniu to powiedzcie mi co.
Myślałem nad tym czy powinienem dać atemporalnej przyczynie drugą szansę. Oczywiście nie mówię o jakiś umyśle, czy świadomości bezczasowej. Po prostu czy bezczasowa rzeczywistość jest w stanie coś wygenerować. Również myślę że nie. Słowa takie jak generować lub robić są przez nas zawsze używane w celu opisania czegoś co robi/generuje coś w czasie (chyba że ktoś inaczej zdefiniuje te słowa). Najpierw coś nie jest wygenerowane, a potem jest.
Co do pytania czy z bezczasowej rzeczywistości może coś powstać bez przyczyny? powiedziałbym że nie zostało to wykluczone (choć jest to cholernie nieintuicyjne).

Brzytwa Okhama:
Jak pewnie się zorientowaliście, na końcu powołuję się tak naprawdę na brzytwę Okhama postuluje najprostszą możliwą przyczynę. Ale obecnie nie jestem już taki pewien czy to dobry ruch. Najprostsze możliwe wyjaśnienie oczywiście nie musi być prawdziwe (i historycznie rzecz biorąc, były już przypadki gdy nie było!). Muszę więcej pomyśleć na ten temat! :D :D
Tak czy siak, to iż przyczyna jest osobą należy najpierw wykazać.

Facebook - https://www.facebook.com/smiem.watpic.yt
Twitter - https://twitter.com/smiemwatpic
Youtube - https://www.youtube.com/channel/UC-Q7kWPVNqMsCyy4ZgGE6MA
Smiem.watpic.yt.gmail.com

Komentarze