Orlen tylko 20 procent naszej własności wchłonie polski LOTOS i polski PGNiG !00:30:18

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: okopzn

Obywatelski Komitet Obrony Polskich Zasobów Naturalnych
Strona → https://www.facebook.com/okopzn​
PiS dopiął swego. Komisja Europejska wyraziła warunkową zgodę na połączenie PKN Orlen z Lotosem. Płocki gigant chce też przejąć PGNiG i zapowiada stworzenie polskiego koncernu multienergetycznego. Gościem w programie "Polska na serio BIZNES" jest Andrzej Mikosz, prawnik i Minister Skarbu w latach 2005-2006. Jak ocenia fuzję Orlenu z Lotosem oraz planowaną konsolidację z PGNiG?

Komisja Europejska wyraziła zgodę na fuzję dwóch koncernów, nakładając jednocześnie na Orlen bardzo daleko idące obowiązki. To cały szereg środków zaradczych przeciwko wzrostowi pozycji monopolistycznej Orlenu. Są wśród ich m.in.: sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji paliw Lotosu, sprzedaż 389 stacji paliw w Polsce czy sprzedaż 9 baz paliwowych. Na rynku pojawi się zatem nowy gracz zewnętrzny.

– Fuzja niewątpliwie osłabi Orlen. Powiedziałeś o sprzedaży 30 proc. udziału własnościowego rafinerii gdańskiej. Ważniejsze jest natomiast, że jednocześnie z tym musi być zawarta umowa typu off take oraz odpowiednie gwarancje, które będą zabezpieczone w umowie spółki prowadzącej rafinerię gdańską, które będą dawały temu inwestorowi uprawnienie do wykorzystania 50 proc. mocy produkcyjnej tej rafinerii. Oznacza to możliwość przerobu około 5,5 mln. ton ropy naftowej rocznie. Dochodzi do tego dostęp do terminala importowego paliw gotowych w Trójmieście. Oznacza to możliwość wprowadzenia na polski rynek przez nowego gracza produktów mniej więcej o takiej skali jak obecnie Lotos. De facto więc, biorąc na siebie cały ciężar tej wielkiej transakcji, z punktu widzenia skutków rynkowych, dotychczasowa, jednak przyjazna konkurencja jaką stwarzał Lotos, zostanie wymieniona na konkurencję nie wiadomo jaką. (…) Tak naprawdę pozycja konkurencyjna Orlenu na polskim rynku bardzo gwałtownie osłabnie – mówił w programie "Polska na serio" Andrzej Mikosz.

PiS rozprzedaje Lotos? Mikosz: lepiej, żeby Orlen zajął się fuzją z PGNiG, a nie z Lotosem
– Komisja Europejska narzuca bardzo silne ograniczenia dla Orlenu, co więcej obowiązki, które są naprawdę bardzo daleko idące. Orlen zostaje zobowiązany do wybudowania na własny koszt nowego terminalu do przewozu paliwa lotniczego w Szczecinie, który będzie musiał przekazać niezależnemu operatorowi logistycznemu. De facto będzie to oznaczało zwiększenie konkurencyjności rynku – tłumaczył gość Łukasza Warzechy.

Andrzej Mikosz zwrócił uwagę na to, że Orlen ma ograniczone zasoby zarządcze i finansowe, a jednocześnie bardzo daleko idące ambicje. Na dodatek na agendzie jest jeszcze absolutnie sensowna fuzja Orlenu z PGNiG,. Byłaby bardzo sensowa, dlatego, że uzupełniałby elementy, których obu gigantom brakuje. PGNiG uzyskałby w tym momencie możliwości rafineryjne i zdolności przetwórcze, a Orlen ropę naftową

– Należy porzucić projekt Lotosu i zająć się projektem PGNiG – uważa Andrzej Mikosz.

Źródło i opis: Świat Rolnika https://youtu.be/hmG_CIauu5I​ 29 lip 2020
Tytuł oryginału:
Orlen, Lotos oraz PGNiG. Fuzja na niby, czyli ukryta prywatyzacja państwowego majątku przez PiS

Film znajduje się w katalogu: Historyczne działania oraz interwencje OKOPZN


więcej

Komentarze