Największe prywatne odrzutowce świata00:10:58

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: Samoloty
W tym odcinku przyjrzymy się prywatnym samolotom a dokładniej zajrzymy trochę do historii lotnictwa oraz zobaczycie jak wyglądają i do kogo należą największe prywatne odrzutowce świata!

Na początek musimy oddzielić dwie rzeczy, jako prywatny samolot w tym przypadku nie zaliczamy samolotów jednoosobowych, skupiamy się tylko na podróżach jako pasażer, ponieważ moglibyśmy już uznać, że pierwszym prywatnym samolotem był Flyer one od braci Wright.

Za każdym razem kiedy ustanawiany był jakiś nowy rekord, czy ktoś zrobił coś po raz pierwszy to zazwyczaj był to prywatny samolot, tak jak pierwszy lot transatlantycki czy pierwszy lot dookoła świata, powtarzam nas interesuje prywatny samolot, którym po prostu podróżujemy jako pasażer, zamiast kupić bilet na zwykły lot.

Mimo, że większość źródeł powstanie pierwszego prywatnego samolotu wskazują na 1963 rok, to wynika to raczej z niedostatecznego zgłębienia tematu autorów, oczywiście, że już wcześniej zamożne osoby posiadały prywatne samoloty z pilotem a było to związane z tym, że lotnictwo komercyjne dopiero raczkowało.

Ciężko wskazać jaki konkretnie samolot jako pierwszy posłużył komuś jako prywatna maszyna do podróżowania z własnym pilotem czy kim w ogóle był owy biznesmen, jednak mówi się o latach 30. XX wieku.

Komentarze