Ostrzegawcze objawy problemów z trzustką - Lepiej ich nie lekceważyć!00:04:27

zwiń opis video pokaż opis video
Trzustka daje nam ostrzegawcze objawy, gdy jest z nią jakiś problem. Lepiej ich nie lekceważyć! W tym filmie dowiesz się jakie są nietypowe objawy problemów z trzustką.

Trzustka to narząd znajdujący się za żołądkiem, między wątrobą a śledzioną. Większość ludzi wie, że trzustka wytwarza insulinę. Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, że trzustka wytwarza sok trawienny, który zamienia spożywaną żywność w paliwo dla komórek organizmu.

Zdrowa trzustka wytwarza odpowiednie enzymy w odpowiednich ilościach i we właściwym czasie, aby trawić spożywane przez nas pokarmy. Jeśli twoja trzustka nie wytwarza odpowiednich ilości enzymów potrzebnych twojemu organizmowi do rozkładania i wchłaniania składników odżywczych, możesz mieć zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki (EPI).

Główne choroby trzustki

Główne choroby trzustki to ostre zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki, dziedziczne zapalenie trzustki i rak trzustki.

Zapalenie trzustki to choroba, w której trzustka ulega zapaleniu, powodując uszkodzenia, gdy enzymy trawienne faktycznie atakują samą trzustkę.

W ostrych przypadkach stan zapalny pojawia się nagle i boleśnie i zwykle goi się z czasem. W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki stan zapalny nie goi się w pełni, co ostatecznie zaburza zdolność trawienia pokarmu.

Nazywa się to zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki (EPI). Przewlekłe zapalenie trzustki jest najczęstszą przyczyną EPI u dorosłych.

Z biegiem czasu przewlekłe zapalenie może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia trzustki i oddziaływać zarówno na komórki wydzielające enzymy trawienne trzustki, co prowadzi do zaburzeń trawiennych, jak i na komórki produkujące insulinę, co prowadzi do cukrzycy.

Do grupy ryzyka zaliczają się następujące osoby:

-Palące papierosy,
-Mające uwarunkowania genetyczne do problemów z trzustką,
-Mające cukrzycę,
-Niektóre zespoły polipów i choroby pieprzyków skórnych,

I inne.

Ze względu na lokalizację w trzustce, gdzie rośnie większość guzów zewnątrzwydzielniczych, początkowy wzrost raka trzustki występuje w przewodzie trzustkowym tuż obok miejsca, w którym spotyka się on z przewodem żółciowym. Często powoduje to żółtaczkę, stan, w którym skóra żółknie z powodu blokady. We wczesnych stadiach raka trzustki może nie być wielu innych zauważalnych objawów, a objawy zależą od umiejscowienia raka w trzustce. Z biegiem czasu u większości pacjentów dojdzie do utraty wagi i bólu.

Diagnostyka i leczenie chorób trzustki

Aby zdiagnozować i leczyć zapalenie trzustki, EPI lub raka trzustki, wysoce zalecane są umiejętności i wiedza specjalisty medycznego, takiego jak gastroenterolog. Diagnoza zazwyczaj wymaga specjalnych testów laboratoryjnych lub zaawansowanego obrazowania, a leczenie może być medyczne lub chirurgiczne, w zależności od problemu.

Skontaktuj się ze specjalistą GI, jeśli doświadczasz niewyjaśnionej utraty wagi, masz uporczywe zmęczenie, rozwijasz żółtaczkę, masz ciągły ból brzucha lub uporczywą zmianę układu jelit.

Komentarze