XII Festiwal Modelarski Jaworzno 202100:03:26

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: dlaCiebietv
Modelarnia Lotnicza w Jaworznie zaprosiła na XII Festiwal Modelarski, tradycyjnie do ZSP nr 3. I tak 11 i 12 września do Jaworzna zjechało  doborowe bractwo modelarzy z całej Polski. Jak twierdzą modelarze niemożliwe nie istnieje, rzecz tylko w jakiej skali stworzyć model. Na dokładkę modelarski świat zmienia się dynamicznie. O nowości w materiałach i tematyce pytamy świetnie zorientowanego w sprawie organizatora.

Na jaworznickim festiwalu zaprezentowano 28 kategorii modeli kartonowych i 31 kategorii  modeli plastikowych. Było też sześć kategorii specjalnych, wśród nich odnoszące się do 160 rocznicy Wojny Secesyjnej, 100 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego i 30 rocznicy rozpoczęcia operacji Pustynna Burza. Szczególnie zainteresowała nas kategoria na okoliczność 120 lat nadania praw miejskich dla Jaworzna. Modelu Geosfery w skali nie zaproponowano.

Jurorzy festiwalu z pewnością wiele już modeli widzieli i nic nich nie zaskoczy. Jednak czy na pewno a nuż genialny modelarz wymyślił coś niebywałego.

Na jaworznickim festiwalu prezentowano najprawdziwsze cuda i dziwy. Wśród nich: modele samolotów, statków, lokomotyw, traktorów, był też model księżniczki Kunegundy i niczym wisienka na torcie papierowy model korona wirusa. Z pewnością każdy modelarz ma wydumany model marzeń, model-wyzwanie, który prawdopodobnie można wykonać.

Nam, jako fascynatom literatury SF, marzy się model autostrady przez Galaktykę. Oryginalni nie jesteśmy, taką galaktyczną autostradę wymyślił Douglas Adams w Autostopem przez Galaktykę. Skoro dla modelarzy niemożliwe nie istnieje, to kłopot tylko w doborze skali. Ot! malutka zagwozdka. Modelarz pan Marek podsumował problem - skala byłaby niewyobrażalna.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl

Komentarze