Mariusz Szczygieł w jaworznickiej bibliotece00:01:44

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: dlaCiebietv
Mariusz Szczygieł zawitał do Jaworzna na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie autorskie odbyło się 14 września, zamknęło ono cykl Zin-Book. Było to wyjątkowo udane spotkanie, świetnie poprowadzone przez Annę Ptaszkiewicz-Godzinę z jaworznickiej biblioteki.

Mariusz Szczygieł to nad wyraz miła, elokwentna i ciekawa postać. Jak Mariusz Szczygieł mówi o sobie jest rozgadany, jakby pracował na bazarze, tyle tylko, że słucha się Go z najprawdziwszym zainteresowaniem. Jego książki chce się czytać bez przerwy, od deski do deski, wciągają, dają do myślenia, zaskakują, a wszystko w nich układa się w logiczną całość. Taka to wyśmienita literatura, którą można traktować arcy oryginalnie - np. rozdział zbioru reportaży Gottlandzagrano we Wrocławskim Teatrze Lalek, a na płytach chodnikowych w Oświęcimiu umieszczono cytaty z tej książki.

W pracy reportażysty zachowuje się jak porucznik Columbo lubi wracać do rozmówcy i dopytywać. Słucha tak, jakby był najęty do słuchania. Ma do tego niezwyczajny dryg do pisania, to gwarantuje mu liczne sukcesy i daje prestiżowe nagrody literackie. Jak mówi o sobie, prywatnie uchodzi za tłumaczącego sny, ale nie wedle sennika egipskiego, a wedle zawikłanych reguł psychologii. Jest czechofilem, autorem kilku bestsellerowych książek o Czechach. Zakończmy więc po czesku: z tego miłego spotkania ponauczeni jest, a więc czegoś istotnego się dowiedzieliśmy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl

Komentarze