Grabież OFE. Kto okradł nas z oszczędności? | #5 Najlepszy Portfel Emerytalny00:08:28

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: fxmagcda
Dołącz do Akademii Inwestora https://www.fxmag.pl/akademia
Prenumeruj Magazyn Inwestor https://www.fxmag.pl/prenumerata
Dołącz do naszej grupy na FB: https://www.fxmag.pl/pod-korek

Co stało się z pieniędzmi z OFE?Gdzie się podziały nasze oszczędności zebrane w ramach OFE? Czy ktoś nas okradł, czy może dostaniemy je z powrotem? Gdzie pieniądze są za las? Ja nazywam się Paweł Olszowik i dziś postaram się poszukać odpowiedzi na przynajmniej część z tych pytań.

Witaj w kolejnej, czwartej już odsłonie naszego emerytalnego cyklu.

Serie edukacyjną prowadzi Paweł Olszowik
#emerytura #oszczędzanie #pieniądze

Słysząc słowo emerytura część z was pewnie ma przed oczami odpoczynek, spokój i bezpieczeństwo. U innych budzi ono jednak negatywne skojarzenia i niepokój związany ze strachem, że państwo położy łapę na pieniądzach, które przez całe życie odkładaliśmy na starość. Tym drugim ciężko się dziwić jak bowiem możecie już za sprawą naszego emerytalnego cyklu kojarzyć, polski system emerytalny opierał się do tej pory na trzech filarach. Pierwszy to ZUS, drugi OFE, a trzeci produkty takie jak IKE, IKZE i tym podobne. Ten drugi jest jednak aktualnieburzony, a cały ciężar emerytalny spocznie na dwóch filarach. Czym są Otwarte Fundusze Emrytalne?Encyklopedyczna definicja powie nam, że Otwarte fundusze emerytalne powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku i miały pozwalać na gromadzenie środków pieniężnych na emeryturę we wspomnianym już II filarze. Podstawą prawną dla działalności otwartych funduszy emerytalnych w Polsce jest ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.W dużym skrócie system działał w taki sposób, że 7% twojego wynagrodzenia brutto było przekazywane na twoje konto OFE, zarządzane przez jedną z wybranych przez ciebie instytucji finansowych. Środki te miały być następnie reinwestowane, aby w przyszłości stanowiły dodatek do twojej emerytury. Przynależność do OFE była dla osób urodzonych po roku 1986 obowiązkowa aż do 2014 roku. Od 2014 do OFE przystąpić można było już tylko dobrowolnie. OFE vs. PPK W ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych oszczędzało prawie szesnaście milionów Polaków. OFE miało sporo słabych stron. Po pierwsze dużą część kapitału zjadały prowizje i opłaty. Na przykład od każdej comiesięcznej wpłaty pobierano 3,5% w ramach prowizji. Po drugie nie brano pod uwagę wieku właściciela konta nie ważne, że na emeryturę miałeś przejść za rok fundusz twój kapitał mógł trzymać nie tylko w obligacjach, ale i akcjach. Dlaczego to ważne? Wyobraź sobie sytuację, że na pół roku przed twoim przejściem na emeryturę na rynku mamy bessę wartość akcji spada a więc tracisz sporą część kapitału. W przypadku PPK, który często jest z OFE porównywany jest inaczej. Im bliżej jesteś emerytury, tym w bardziej bezpieczny sposób jest lokowany twój kapitał. W miejsce akcji pojawiają się obligacje. Jeśli z kolei do
emerytury masz więcej czasu, to inwestycje są bardziej ryzykowne, bo jestszansa, że zarobisz więcej a jeśli stracisz, to będzie czas na ów strat odrobienie. Jeśli chodzi zaś o opłaty, to w PPK za zarządzanie zapłacimy maksymalnie pół procenta, a premia za dobre wyniki nie wyniesie więcej niż jedna dziesiąta procenta. Stawki te są ustawowo ograniczone.

Komentarze