NAJWYŻSZA przełęcz Europy | Najpiękniejsze drogi Europy odc. 4/5 | Szwajcaria i Francja | 4K00:21:05

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: PoDrodze
Najpiękniejsze drogi Europy (odc. 4/5) | Najwyższa przełęcz Europy |
SUBSKRYBUJ - http://bit.ly/SUBSKRY8UJ
Wesprzyj tworzenie kolejnych filmów na PATRONITE - https://patronite.pl/ArkadyFiedler

W tym odcinku droga prowadzi mnie wzdłuż jeziora Como do Szwajcarii. Podążam za nią spontanicznie, bez większego planu, chcę tylko przejechać przez kraj i dostać się do Francji. Wjeżdżam na przełęcz Nufenen, nie jest najsłynniejszą ale za to bardzo urokliwą i niespecjalnie tłumną. W tle widok na góry oraz dwa lodowce wynagradza chwilowy postój. Dalej doświadczam prawdziwego drogowego kołowrotka, wjazd do Francji przez jedno z piękniejszych przejść granicznych jakie widziałem, jazda tunelem pod Mont Blanc do Włoch i następnego dnia przejazd przejściem graniczny położonym dosłownie w chmurach ponownie do Francji, gdzie mam dwa drogowe cele. Pierwszy to droga na Przełęcz Iserańską (Col de lIseran). Jest najwyższą publicznie dostępną w Europie z dojazdem asfaltowym, sięgając 2770 mnpm. Prowadzi na nią droga D902, podoba mi się jej surowy klimat, choć na szczycie trudno znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu wśród jak się zdaje stadnej zwierzyny jaką są motocykliści.
Aby nie dymić pod nosem mieszkańców przemierzanych krain i nie zanieczyszczać otaczającego mnie środowiska, zabieram w podróż elektrycznego nissana Leafa z baterią 62 kWh i zasięgiem do 385 km, sprawdzając przy okazji jaki jest stan europejskiej elektromobilności, rownież w krajach elektromobilnie mniej rozwiniętych i jak jej infrastruktura oraz dostępność zmieniły się od czasu moich ostatnich podróży starym elektrycznym Leafem przez Europę w 2018 i 2019 roku.

Zapraszam w moje strony:
Facebook: https://www.facebook.com/ArkadyFiedler/
Instagram: https://www.instagram.com/arkady_fiedler/
Twitter: https://twitter.com/ArkadyFiedler3
Strona internetowa: http://arkadyfiedler.com
Książka: http://shop.fiedlertravel.com/Maluchem-przez-Afryke.

Jadą ze mną:
Nissan
BestDrive
Continental
Eco dla biznesu
Spalarnia.pl

Zdjęcia i montaż: Kamil Piechowiak (https://kamkam-visuals.com)
Muzyka: Igor Szulc

Kilka słów o mnie:
Jestem podróżnikiem i pasjonatem dalekich wypraw samochodowych, producentem filmów podróżniczych oraz autorem dwóch książek - Maluchem przez Afrykę i Pod prąd. Elektrycznym autem przez Afrykę. Od wielu lat oddaję się pasji odkrywania świata i kultywowania tradycji podróżniczych Fiedlerów. Jestem między innymi pomysłodawcą i organizatorem wypraw samochodowych oraz projektu filmowo-podróżniczego PoDrodze, w 2009 r. PoDrodze - Maluchem wzdłuż granic Polski, w 2014 r. Maluchem przez Afrykę (projekt nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic), w 2016 r. Maluchem przez Azję. Zrealizowałem też projekt Electric Explorer African Challenge 2018 pierwszą w historii podróży samochodem elektrycznym wzdłuż kontynentu afrykańskiego (projekt nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic).

Komentarze