Ostrogowiec czerwony00:01:56

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: dlaCiebietv
Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W trzydziestym pierwszym epizodzie proponuję zapoznać się z ostrogowcem czerwonym Centranthus ruber z rodziny przewiertniowatych. Jeszcze kilka lat temu był zaliczany do rodziny kozłkowatych. Roślinę po raz pierwszy spotkałem w Anglii w rejonie Doncaster. Film zrealizowałem w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. Jest tutaj uprawiany.

U nas to nieczęsta ozdoba ogrodów. W Anglii to gatunek zarówno ogródkowy, jak i dziko rosnący. Uprawia się go dla wyglądu i zapachu.

Z natury nasz bohater występuje w rejonie Morza Śródziemnego. Gdzie indziej, także w Anglii to uciekinier z ogrodów stający się gatunkiem inwazyjnym.

Poza tym dzikie lub zdziczałe rośliny są jadalne. Lekko gotowane liście nadają się do sałatek. Korzenie i zielone części można gotować w zupach. Raczej nie ma on właściwości leczniczych tak jak prawdziwy kozłek lekarski. Te informacje znalazłem w książce Wild Food autorstwa Rogera Phillipsa, którą w 2019 roku nabyłem w Anglii.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki
więcej

Komentarze