Wieczornik damski00:02:18

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: dlaCiebietv
Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W pięćdziesiątym trzecim epizodzie poznamy wieczornika damskiego Heperis matronalis z rodziny kapustowatych-Brassicaceae. Bohatera tego filmu spotkałem w Jaworznie przy ulicy Drabika. Bywa także tu i owdzie a głównie ówdzie. Widzieliśmy się nawet w Anglii, gdzie robi za relikt z czasów rzymskich.

Ojczyzną gatunku może być Europa Południowa. Jako bylina jest często uprawiany. W Polsce miał się pojawić dopiero w siedemnastym wieku. Poza Europą to gatunek inwazyjny.

Pięknie pachnie. W aromacie dominują nuty fiołkowe. Odwiedzają go liczne owady zapylające kwiaty. Jest dla nich specyficznym wabikiem, co było jednym z argumentów na rzecz jego upowszechniania.

Jego nasiona mogą być źródłem jadalnego oleju. W liściach zawiera się sporo witaminy C. Jest jadalny, ale nadmiar wieczornika może spowodować wymioty. Dlatego z wielu zastosowań warto mieć na uwadze użycie olejku eterycznego w przemyśle perfumeryjnym. Wzbogaca także mieszanki suchych kwiatów potpourri.

Kwiaty były ozdobą głów kobiet podczas święta matron obchodzonego w starożytnym Rzymie 1 marca. To znalazło odzwierciedlenie w drugim członie łacińskiej nazwy tego gatunku.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki
więcej

Komentarze