Babka średnia00:02:56

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: dlaCiebietv
Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W ósmym epizodzie tego cyklu poznamy babkę średnią Plantago media z rodziny babkowatych Plantaginaceae. Ubiegłoroczny cykl filmowy zdominowały rośliny zielne. W tym roku także będą się one pojawiać. Oto trzeci taki bohater, a właściwie bohaterka. Biorąc pod uwagę wygląd kwiatostanów to najpiękniejsza przedstawicielka gatunków posiadających rozetkę liści. Wyróżniają ją długie różowo fioletowe nitki pręcików.

Nasza bohaterka jest rośliną, którą powinno się spotkać niemalże wszędzie. Tak sugerują naukowe mapy jej rozmieszczenia. Preferuje murawy kserotermiczne oraz łąki świeże, dla których jest niewątpliwą ozdobą. Jest na tyle ładna, że pojawia się kilkukrotnie w ołtarzu Wita Stwosza w Krakowie.

Jako roślina lecznicza uchodzi za analog babki zwyczajnej. Napar z jej liści stosuje się w nieżytach górnych dróg oddechowych i innych podobnych sprawach gardłowych. Ponadto pomaga w stanach zapalnych nerek i pęcherzyka żółciowego. Należy również w zastosowaniu zewnętrznym do grupy gatunków z kategorii, do rany przyłóż.

Na zakończenie mantra, która kończyła filmy ubiegłorocznego cyklu. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes
więcej

Komentarze