Pierwsze pompy ciepła do podgrzania wody w blokach w Jaworznie00:03:36

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: dlaCiebietv
Pompy ciepła, których zadaniem jest podgrzewanie wody, pojawiły się w blokach na Osiedlu Podłęże. To nie tylko ekologiczne, ale i oszczędne rozwiązanie. 

Pierwsze pompy ciepła, których zadaniem jest podgrzać wodę, pracują już w blokach zarządzanych przez Spółdzielnie Mieszkaniową Górnik w Jaworznie.

Obecnie jest zestaw dwóch pomp 11 kW, które służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jak mówi Dariusz Hrabia ze Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik - szacunki pokazują, że dzięki temu rozwiązaniu koszty podgrzewu ciepłej wody użytkowej zmniejszą się o 60%. Pompy bowiem podgrzewają wodę sieciową, która trafia dopiero do podgrzania na wymiennik, który jest zasilany przez ciepło sieciowe.

Pierwszy układ został uruchomiony 7 kwietnia 2023 roku i w tym okresie wyprodukował 13 tysięcy kilowatogodzin, a zużył 3,5 tysiąca kilowatogodzin. Co jednak ciekawe, zużyta energia nie pochodzi z sieci, a z układów fotowoltaicznych zamontowanych na dachu bloku.

JEST TO ODPOWIEDŹ SPÓŁDZIELNI NA ROSNĄCE CENY ENERGII MÓWI DARIUSZ HRABIA

Obecnie tylko kilka bloków jest w nie zaopatrzone, ale plany są szerokie. Na Osiedlu Podłęże obecnie 3 bloki mają układy pomp ciepła, jednakże do końca 2023 roku takich układów ma być 12 w blokach na terenie całego Jaworzna, które zarządzane są przez Spółdzielnie.

Serce całego zespołu jest jednak schowane w piwnicy. Jak tłumaczy Dariusz Hrabia na zewnątrz stoją pompy w układzie monobloków, które zasilają duże zbiornik znajdujące się w piwnicy. Są to 3 bufory po 400 litrów, w których gromadzona jest energia cieplna do podgrzania wody, zanim ta trafi do właściwego podgrzewania w wymienniku. Oznacza to, że zamiast podawania wody do wymiennika, która ma 10 stopni Celsjusza, podawana jest woda podgrzana już do 40 stopni.

POMPY SĄ NAJBARDZIEJ EKOLOGICZNYM ROZWIĄZANIEM MÓWI DARIUSZ HRABIA

Mieszkańcy nie muszą przejmować się hałasem. Zestaw pracuje tylko w okresie od marca do października, gdy słońce daje najwięcej światła. Ponadto urządzenia generują jedynie 60 decybeli i będą wyłączane w godzinach ciszy nocnej, czyli od 22:00 do 6:00.

Pompy ciepła już po miesiącu pokazały, ile są wstanie wygenerować energii i jaka dzięki temu płynie oszczędność. Jesteśmy ciekawi, jaki będzie efekt po roku ich działania.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl
więcej

Komentarze