Procesja Bożego Ciała w jaworznickiej kolegiacie00:02:09

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: dlaCiebietv
Wedle dawnego zwyczaju wierni w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli w Boże Ciało modlą się wędrując w procesjach do czterech ołtarzy. W tym roku święto to przypada 8 czerwca. Z jaworznickiej kolegiaty pw. św. Katarzyny i św. Wojciecha procesja wyruszyła po mszy św. o godz. 10.30.

Porządek procesji był taki jak przez wiele lat. Procesję otwierali ministranci niosący krzyż, po nim niesiono sztandar Stow. Katolickiego Przyjaźń Jaworznicka i feretrony. Dziewczynki sypiące płatki kwiatów i ministranci z dzwoneczkami poprzedzali Monstrancję, którą niósł ks. proboszcz Eugeniusz Cebulski. Przed setkami wiernych maszerował górnicza orkiestra dęta.

Pierwszy ołtarz pobudowano na ul. Obrońców Poczty Gdańskiej. Przygotowały ołtarz Róże Różańcowe. Odczytano przy nim fragment Ewangelii św. Mateusza o wieczerzy paschalnej Jezusa i jego uczniów. Rozważano ustanowienie Eucharystii.
Młodzież oazowa przy ul. Słowackiego przygotowała drugi ołtarz. Tutaj odczytano fragment Ewangelii św. Marka o cudownym rozmnożeniu przez Jezusa chleba. Wierni modlili się o uchronienie ich od ognia, głodu i wojny.
Na Rynku Akcja Katolicka z Klubem Inteligencji Katolickiej przygotowała ołtarz trzeci. Umieszczono na nim słowa św. Jana Pawła II: Ziemio polska, ziemio ojczysta zjednocz się przy Chrystusie. Przytoczony fragment Ewangelii św. Łukasza odnosił się do wędrówki uczniów Jezusa do Emaus. Wierni prosili Boga o uchronienie od nagłej i niespodziewanej śmierci.
Ołtarz czwarty powstał przy wejściu do kolegiaty. Na ołtarzu tym umieszczono wezwanie św. Jana Pawła II: Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Ołtarz przygotowała Grupa Charytatywna wraz z Grupą Radia Maryja. Odczytano tutaj fragment Ewangelii św. Jana o Ostatniej Wieczerzy. Wierni zanosili do Boga prośby aby ich wysłuchał.

W procesji w jaworznickiej kolegiacie modliły się setki wiernych, były to wszystkie pokolenia parafian, od najstarszych po najmłodszych. Wśród milusińskich wypatrzyliśmy Kornela w najoryginalniejszym stroju krakowskim z oryginalnym pawim piórem. Piękne i wzruszające jest to, że tradycja procesji Bożego Ciała sięgająca w Polsce setek lat wstecz nadal jest żywa i z pewnością przetrwa kolejne pokolenia.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl
więcej

Komentarze