Wolter Babuk Albo Świat Jak Się Obraca polski pierwodruk, starodruk z 1785 r.00:04:15

zwiń opis video pokaż opis video
Oto słynny Babuk Albo Swiat Jak Się Obraca. Przypowieść Obyczayna z Francuzkiego, polski pierwodruk, Le Monde comme il va. Vision de Babouc écrite par lui-même, czyli powiastki filozoficznej Woltera z 1748 r., która w Polsce funkcjonuje pod tytułem Tak toczy się światek.
Do kupienia:
Książka opublikowana została w polskim tłumaczeniu w 1785 r. w Lipsku, bez nazwiska autora, zgodnie z tym, że nazwisko Woltera było w owym czasie budziło w Polsce głównie skrajnie negatywne reakcje. Choć oczywiście liczne omówienia i mniej liczne tłumaczenia francuskiego filozofa były już w naszym kraju dostępne. Historia o Babuku jest oczywiście historią metaforyczną: Babuk zostaje wysłany przez anioła Ituriela, aby osądzić dekadenckie społeczeństwo, jakim jest Persepolis. Musi zdać mu raport, by ten zdecydował, czy powinien zniszczyć czy oszczędzić miasto. Pracę swą traktuje niezwykle poważnie: w jednym rozdziale jest on zachwycony i chce chronić miasto, w kolejnym jest przerażony i chce je zniszczyć. Pod kostiumem powiastki podróżniczej Wolter dokonywał rozliczenia z XVIII-wiecznym Paryżem, krytykował szlachtę i plutokrację, zakony czy oportunizm dworski. Paradoksalna jest pragmatyczna pointa opowieści, że lepiej zostawić świat takim, jaki jest, bo jeśli nawet nie wszystko jest dobre, to świat w swej formie jest po prostu znośny.
Wolter (1694-1778) właściwie nazywał się Francois-Marie Arouet i był wychowywany w kolegium jezuickim. Wcześnie znalazł się pod wpływem filozofii libertyńskiej i stał się zagorzałym krytykiem religii objawionych i ich instytucji, a zwłaszcza Kościoła katolickiego. Był też liberałem i wyznawcą absolutyzmu oświeconego. Za swoje poglądy więziono go w Bastylii. Później przebywał na wygnaniu, zarówno w Anglii, jak i na dość wygodnym uchodźstwie na dworze Fryderyka II w Poczdamie. Ostatnie 20 lat spędził w Ferney, stąd jego przydomek Mędrzec z Ferney. Prowadził tam bogatą korespondencję z wybitnymi postaciami swej epoki (obejmującą łącznie 102 tomy!).
Zwalczał obskurantym, fanatyzm, przesądy i bronił tolerancji. Był twórcą utworów poetyckich, w tym Henriad i La Pucelle dOrleans (złośliwej opowieści o Joannie DArc), dramatopisarzem, autorem Edypa, Mahometa. Wreszcie do dziś ceni się jego powiastki filozoficzne, w tym najsłynniejszą z nich Kandyda, czyli Optymizm. Jako twórca wszechstronny - był też poważanym w epoce historykiem, autorem monumentalnego Essai sur lhistoire generale et sur les moeurs et lesprit des nations.... Wreszcie pisywał utwory publicystyczne, współtworzył encyklopedie i słowniki.
W swej epoce był niezmiernie popularny podziwiany lub zwalczany stał się uosobieniem postawy światopoglądowo-politycznej łączącej afirmację rozumu z filozoficznym sceptycyzmem
oraz ducha tolerancji z krytyką światopoglądu religijnego, który zyskał miano wolterianizmu.
Wartościowy starodruk z okresu polskiego oświecenia w dobrym stanie.

Działa już nasza nowa strona internetowa (www.atticus.pl), nowocześniejsza, bardziej funkcjonalna, zapewniająca wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#antykwariat #literatura #pisarze #Voltaire #Wolter #starodruk #powiastkafilozoficzna #filozofia #enlightenment #oświecenie #starodruki #rzadkieksiążki #bibliofile #stareksiążki #booklover #books #oldbooks #bibliophile #książka #książki #philosophy #oldprint #oldbook #babuk #babouc #Paryż #Paris #satyra #satire
więcej

Komentarze