Władysław OLESZCZYŃSKI Popiersie Seweryna Gałęzowskiego, brąz z prac. Braci Łopieńskich z 1852 r.00:03:23

zwiń opis video pokaż opis video
Oto jeden z brązów pochodzący ze słynnej, warszawskiej pracowni braci Łopieńskich. Pięknie wykonane popiersie Seweryna Gałęzowskiego, światowej sławy chirurga i działacza polskiej emigracji (1852).
Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/braz-1852-r-popiersie-seweryna-galezowskiego-lekarza-4-dywizji-piechoty-w-powstaniu-listopadowym
Wykonał je uznany rzeźbiarz, medalier, litograf Władysław OLESZCZYŃSKI
(1808 1866), jeden z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu w polskiej rzeźbie. Oleszczyński rzeźbę i rytownictwo studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UW, a do 1830 r. kontynuował studia medalierskie i rzeźbiarskie w Paryżu u Davida d`Angers. Wziął udział w powstaniu listopadowym, po jego upadku wyemigrował do Paryża, gdzie spędził następnych 25 lat. Związał się z polskimi ośrodkami emigracyjnymi, projektował i wykonywał pomniki Polaków zmarłych na emigracji i jak widać także żyjących emigrantów.
Gałęzowski (1801-1878) po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wileńskim praktykował i kształcił się w Niemczech, Anglii i we Francji. W 1830 roku w Neapolu dotarła do niego wiadomość o wybuchu powstania listopadowego. W krótkim czasie stawił się w Warszawie. Jako lekarz wojskowy niósł pomoc powstańcom na polach bitew, za co został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Po klęsce powstania przedostał się do Niemiec. Ścigany przez agentów carskich musiał uciekać z Europy. W 1834 roku dotarł do Meksyku, gdzie zatrudnił się jako lekarz w jednej z kompanii wydobywającej srebro. Jako wzięty i ceniony chirurg dorobił się fortuny, był też jednym z założycieli jednego z uniwersytetów w mieście Meksyk, ale też dwa dni w tygodniu przeznaczał na bezpłatne leczenie biednej ludności indiańskiej. W 1848 roku, gdy wybuchła Wiosna Ludów, porzucił wszystko i wrócił do Europy. Za późno, w Paryżu, gdzie ostatecznie się osiedlił, spotkał nowych emigrantów z Polski. Porzucił praktykę lekarską, a swoje wysiłki i majątek poświęcił podupadłej szkole polskiej Batiniol w Paryżu. Pisano o nim, że dla tej biednej, często sierocej dziatwy stał się ojcem i matką.
Pracę wykonano z charakterystyczną dla braci Łopieńskich wysoką dbałością o jakość pracy.
Ta rodzinna firma (istniejąca nota bene do dziś) specjalizuje się w produkcji wyrobów z brązu, srebra i metali szlachetnych od 160 lat. Wyroby Braci Łopieńskich w okresie międzywojennym uznawane były za jedne z najlepszych na polskim rynku i nagradzano je na krajowych i zagranicznych wystawach. Ważną częścią działalności firmy było także odlewnictwo rzeźb, medali i pomników. Mamy też w ofercie inne dzieła z pracowni Braci Łopieńskich.
Wartościowe dzieło godne uwagi.
Zapraszamy na stronę www.atticus.pl do działów grafika artystyczna, rysunek oraz dzieła sztuki i antyki.
...
Zapraszamy na naszą stronę internetową (www.atticus.pl), nowocześniejszą, funkcjonalną, zapewniającą wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#popiersie #sztuka #sztukapolska #Warszawa #varsaviana #sztukaużytkowa #rzeźba #galeria #grafika #books #gallery #art #polishart #sculpture #craft #Warsaw #brąz #graphic #dziełasztuki #brązownictwo #medale #braciaŁopieńscy #ŁopieńskiBrothers #bronze
#Paryż #Paris #Francja #antykwariat #książki #brąz #brązpatynowany #plakieta #rzemiosłoartystyczne #Varsaviana #Warszawa #gallery #sculpture #sztukapolska #sztuka #art #polishart #Poland
więcej

Komentarze