Jak zostać leśnikiem?00:07:00

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: dlaCiebietv
Pracownicy Lasów Państwowych mają różne obowiązki, począwszy od zarządzania zasobami leśnymi, przez ochronę przyrody, po edukację ekologiczną. Praca leśników nie jest łatwa, ale przynosi wiele satysfakcji. W tym odcinku odkryjemy tajniki tego zawodu. Przybliżymy Ci etapy, które musisz przejść, by móc odpowiedzialnie zarządzać ekosystemem leśnym. Pomożemy zrozumieć, jakie są wyzwania, a także jakie ciekawe i niezwykłe chwile, może przynieść praca leśnika.
Przygoda leśnika zaczyna się od odpowiedniej edukacji.

Leśnikiem nazywamy osobę, która zdobyła wykształcenie leśne po zakończonym programie nauczania w średnich lub wyższych szkołach leśnych. Osoba taka posiada szeroką wiedzę przyrodniczą i techniczną.

Po zakończonej edukacji młodzi leśnicy muszą odbyć staż w wybranym nadleśnictwie.

Stażysta zostaje powiadomiony o terminie egzaminu, który zdaje przed komisją składającą się z kadry kierowniczej nadleśnictwa i bezpośrednich przełożonych stażysty w trakcie trwania stażu. Egzamin dotyczy przepisów prawnych dotyczących leśnictwa i ochrony przyrody oraz zasad i sposobów zarządzania i gospodarowania mieniem Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Lasów Państwowych. Po zdanym egzaminie można ubiegać się o pracę, ale aby pracować w terenie jako leśniczy lub podleśniczy kandydaci muszą jeszcze zdać egzamin do Służby Leśnej przed komisją złożoną z pracowników RD. Ciekawą tradycją w RDLP w Katowicach jest uroczyste ślubowanie wszystkich, którzy ten egzamin zdali. Ślubowanie odbywa się w trakcie Regionalnych Obchodów Dnia Leśnika.

Droga od podjęcia decyzji o pracy w Lasach Państwowych do pasowania na leśnika jest długa. Jednak warto podjąć to wyzwanie. Zawód leśnika to pasja i powołanie, miłość do przyrody, drzew, zwierząt i wszystkiego, co wiąże się z ekosystemem leśnym. To nie tylko zawód, ale również misja. Misja, która polega na ochronie, zachowaniu i zrównoważonym zarządzaniu jednym z najważniejszych zasobów naszej planety - lasami. Wybierając zawód leśnika, stajesz się częścią czegoś większego, co ma realny wpływ na dobrostan naszej planety i przyszłych pokoleń.

Materiał powstał przy współpracy z Lasami Państwowymi.
więcej

Komentarze