A jednak... Drugi otwór tej jaskini istnieje #jaskinia #ciekawostki #jaskinie Było ciasno...00:11:06

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: kmilek
A jednak... drugi otwór tej jaskini istnieje...

... Otwór południowy (który udało mi się odkopać - obecnie jest niedrożny i nie do przejścia) jaskini wprowadza wąska studzienka o długości 2,5 metra, prowadząca do niewielkiej salki. Z tej salki prowadzi dalej korytarz, niski i szeroki, osiągający szerokość do 3 metrów i lekko meandrujący na przestrzeni około 20 metrów. Kończy się on niskim drugim otworem, który aktualnie jest niedostępny (obecnie jedynym dostępnym).

Jaskinia, utworzona w skalistym wapieniu górnej jury (oksford), powstała w warunkach freatycznych. W jej ścianach można zauważyć kotły wirowe. Jest to część większej, poziomej przestrzeni, obecnie niedostępnej, wypełnionej osadami (czego dowodem jest wywiew wilgotnego powietrza z głębi masywu). W jaskini nie występują nacieki. Namulisko lessowe zajmuje znaczną część przekroju korytarza. W trakcie przekopywania się do otworu północnego znaleziono butelki szklane datowane przed II wojną światową.

Zimą z południowego otworu wydobywa się ciepłe powietrze i kłęby pary. W głębi jaskini panuje ciemność i wilgotność.

W otworze wejściowym na południu stwierdzono występowanie glonów i mchów, takich jak Brachythecium rutabulum, Bryum capillare i Herzogiella seligeri. Wewnątrz jaskini zaobserwowano komary, pająki (Meta menardi) oraz zimujące motyle, w tym Scoliopteryx libatrix. W jaskini spotykane są również lisy, co potwierdzają obserwacje śladów z 11.1999 roku.
(Potwierdzam legowiska lisów na sierpień 2023 roku.)

Jaskinia została odkryta przez T. Fischera w 1938 roku, który na szkicu zaznaczył ją jako dwa oddzielne obiekty. W 1947 roku Kowalski, bazując na informacjach Fischera, zwiedził jaskinię i opisał dostępny wówczas 7-metrowy odcinek, nadając jej nazwę Schronisko w Lesie Wolskim (1951). W 1992 roku członkowie Jaskiniowego Klubu Jurajskiego prowadzili prace eksploracyjne, odkrywając kolejne partie jaskini. Andrzej Górny przekopał się do drugiego otworu w listopadzie 1992 roku. Jaskinia została wymieniona w wykazie (Szelerewicz, Górny, 1986).

Szczegółowy opis jaskini wraz z planem, uwzględniający odkrycia z roku 1992, został opublikowany przez M. Pruca w 1995 roku. Dokumentację przygotowali M. Pruc (01.1999 r.) oraz J. Baryła i P. Malina (10.1999 r.). Dane w 2009 r. zostały zaktualizowane przez A. Górnego i M. Szelerewicza, a plan opracowany przez M. Pruca.

A co to za jaskinia?
Jaskinia W Lesie Wolskim


KONTAKT: kontakt@kowalscyteam.pl


Facebook: https://www.facebook.com/KowalscyTeam
Grupa: https://www.facebook.com/groups/wykutewskale
Instagram: https://www.instagram.com/kamil_kowalski_team/
TikTok: https://www.tiktok.com/@kowalscy.team


Zapraszam na:
Kursy wspinaczki skalnej z szkołą Wspinaczki Skałkowej Kowalscy Team.

Wycieczki jaskiniowe oraz turystyka jaskiniowa o całym przekroju trudności od tych lightowych do tych extremalnych, tych pionowych i całkiem poziomych - wszystko pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, między innymi: instruktorów sportu, instruktorów wspinaczki, instruktorów rekreacji ruchowej, instruktorów survivalu, a także przeszkolonych grotołazów.

Wycieczki na Via Ferraty razem z kursem i przeszkoleniem poruszania się po nich.

Organizujemy wycieczki terenowe i krajoznawcze po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz po Małopolskich Lasach - z nami poznasz historię eksploracji jaskiń i fascynujące ciekawostki przyrodnicze.

Kursy narciarskie i skiturowe




#jaskinia #ciekawostki #jaskinie
#Survival #outdoor #speleo #turystyka




UWAGA:
Nie naśladuj osób na filmie, nie wchodź do jaskiń na własną rękę - jest to skrajnie niebezpieczne! Jeśli chcesz chodzić po jaskiniach, poszukaj klubu taternictwa jaskiniowego - tam dowiesz się jak to robić bezpiecznie lub znajdź instruktora/firmę/osobę, która cię przeszkoli i oprowadzi w bezpieczny sposób.
więcej

Komentarze