Czy będziemy zmuszeni do jedzenia robaków?00:22:29

zwiń opis video pokaż opis video
Kup powieść Król Myśli:
http://ksiegarenka.marfish.pl/

Zostań Patronem autora:
https://patronite.pl/marfish

Król Myśli na Lubimy czytać:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4909169/krol-mysli

Czy to możliwe, że od lat zjadamy owady? Okazuje się, że tak. Popularny barwnik spożywczy dodawany do jogurtów, ciast i deserów robiony jest z robaków. Od wielu lat do żywności dodawana jest koszenila, zwana również karminą. Ten ciemnoczerwony barwnik pozyskiwany jest z owadów, zwanych czerwcami kaktusowymi. W składach produktów spożywczych ten naturalny barwnik oznaczany jest jako E120.

Podobnie sytuacja wygląda w wypadku mąki i innych produktów zbożowych, które podczas zbierania mogą zostać zanieczyszczone owadami. Wołki zbożowe, mogą w śladowych ilościach wystąpić w mące, którą spożywamy praktycznie codziennie w postaci chleba, makaronu czy płatków śniadaniowych.

Chociaż myśl o dodatku mąki z larw jest dla wielu osób odrażająca, to owady spożywa się o tysięcy lat w wielu kulturach. Zakładane przez UE dodatki owadów nie są duże. Przykładowo w pieczywie wieloziarnistym dopuszczalne jest użycie maksymalnie 2 g proszku ze świerszczy na 100 g produktu.

W wykazie nowej żywności znajdują się aktualnie trzy rodzaje owadów. Szukając ich na etykietach, warto zapamiętać ich łacińskie nazwy. Ponieważ producentów obowiązuje nakaz wskazywania użycia owadów na etykietach produktów.

mącznik młynarek (Tenebrio molitor) suszone larwy,
szarańcza wędrowna (Locusta migratoria) mrożona, suszona i sproszkowana,
świerszcz domowy (Acheta domesticus) mrożony, suszony i sproszkowany.
Od 5 marca 2023 r. dopuszczone do obrotu na rynku unijnym zostaną także larwy pleśniakowca lśniącego (Alphitobius diaperinus) w postaci mrożonej, pasty, suszonej i sproszkowanej.

#KrólMyśli #Fantasy #Malman #Gothic #Wiedźmin #RPG #Przygoda #Podkast #Powieść #Książka #Czytelnictwo Sapkowski #Tolkien #Lem #Biblia #Ewangelie #Kosmos #Ciekawostki
więcej

Komentarze